Wyspa Hongkong

Top 10 najważniejszych i najciekawszych miejsc na wyspie Hongkong.

Angielsko-chiński konflikt wybuchnął w 1839r. za czasów panowania dynastii Qing, próbującej wymusić zakaz importu hinduskiego opium. Brytyjczycy opierali się zakazowi, gdyż sprzedaż opium przynosiła znaczne dochody i równoważyła bilans, spowodowany dużym importem towarów chińskich jak porcelana, herbata czy jedwab, do Anglii. Czytaj więcej

top10 icon

Nr 1 – The Peak.

Większość podróżnych odwiedzających Hongkong, pierwsze kroki skieruje na słynny The Peak (ang. Victoria Peak), w Polsce zwanym Wzgórzem Wiktorii. Stąd, a konkretnie z tarasu widokowego zwanego Sky Terrace 428 (428 m n.p.m.) rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na wyspę Hongkong i półwysep Kowloon.  Na The Peak dostaniemy się tramwajem a dokładniej kolejką linową The Peak Tram ze stacji w Admiralty, lub autobusem nr 15 z Central (info). The Peak dobrze odwiedzić zarówno w dzień, jak i wieczorem. Taras widokowy otwarty jest od 10:00 do 23:00. Wstęp kosztuje ok 25 zł.

Nr 2 – Times Square w Causeway Bay

Serce miasta znajduje się tutaj, w Causeway Bay. Najlepiej do Causeway Bay przyjechać wieczorem, wokół oślepiające neony, miliony ludzkich istnień, ekskluzywne sklepy. Na zakupy warto wybrać się do japońskiego domu towarowego Sogo lub położonego po przeciwnej stronie nowego centrum Hysan. Stąd także kilka kroków do słynnego na całym świecie Times Square i kolejnego centrum handlowego ale i miejsca spotkań i wielu dobrych restauracji. Zmęczeni zakupami, hałasem i tłumem, koniecznie powinniśmy udać się do pobliskiego Victoria Park, gdzie odpoczniemy od zgiełku miasta.

Nr 3 – Central-Mid-Level escalator

Central – centrum finansowe miasta, tu znajdziemy wszystkie najważniejsze instytucje finansowe i rządowe. W Central warto wybrać się na krótką „przejażdżkę” schodami ruchomymi Central-Mid-Levels escalator, zdecydowanie najdłuższymi schodami ruchomymi na świecie. (ponad 800 m) zbudowanymi przez Francuzów w 1993 roku. Schodami dostaniemy się m.in. do SoHo (zachodnie puby i restauracje) i Hollywood Road (sklepy z antykami). W każdej chwili możemy ze schodów zejść i zwiedzić interesujący fragment dzielnicy, bądź po prostu pójść do położonej w pobliżu restauracji lub kawiarnii.

Nr 4 – Świątynia Man Mo w Sheung Wan

Położona przy Hollywood Road świątynia (Man Mo Temple) to najważniejsza świątynia taoistyczna na wyspie Hongkong. Zbudowana w 1847 roku i poświęcona  Bogowi Literatury (Man) i Bogowi Wojny (Mo). Świątynia położona jest w stosunkowo blisko schodów ruchomych Central-Mid-Level Escalator. Po wizycie w świątyni, możemy zajrzeć na położoną niżej ulicę Upper Lascar Row – znaną także jako Cat Street. Oficjalnie to uliczka z antytkami, choć częściej dostaniemy tam różnego rodzaju pamiątki (figurki, wisiorki, amulety etc.) masowo produkowane w Chinach.

Nr 5 – Hongkońskie tramwaje

Jedynie w 3 państwach na świecie, w tym w Hongkongu, spotkać możemy piętrowe tramwaje (trasa przejazdu ograniczona jest do nabrzeża wyspy Hongkong).
Nie jest to może najszybszy sposób transportu lecz na pewno najtańszy. Koszt biletu jednorazowego, niezależnie od dystansu to złotówka z haczykiem. Biletów jednak się nie kupuje. Do tramwaju wsiada się na końcu pojazdu a dopiero przy wysiadaniu wrzuca monety do puszki, obok stanowiska maszynisty. Można także użyć karty Octopus, wystarczy przystawić ją do czytnika elektronicznego.

Nr 6 – Lan Kwai Fong

Lan Kwai Fong. To tu piwo kosztuje więcej niż dniówka robotnika w Shenzhen (przec. 30-35 zł), a jednak chętnych na zabawę nigdy w Lan Kwai Fong nie brakuje. Najlepiej oczywiście wybrać się do słynnego LKF w piątkowy lub sobotni wieczór. Do Lan Kwai Fong najszybciej dotrzemy z Central (MTR Central), wyjście G. Wystarczy podążać za innymi lub drogowskazami. Coraz częściej alternatywą do głośnego Lan Kwai Fong jest położone wyżej, znacznie spokojniejsze SoHo.

Nr 7 – Happy Walley Racing

Środowy wieczór najlepiej zarezerwować na mały hazard. Obstawianie wyścigów konnych to ulubiona rozrywka mieszkańców i jedyna legalna forma hazardu w Hongkongu (poza lotto). Na torze w Happy Valley odbywają się najbardziej spektakularne wyścigi konne na świecie. Bilet wejściowy kosztuje zaledwie 10 dolarów (5 zł), które wrzucamy do bramki przy wejściu. Tu możemy posłużyć się także kartą Octopus. Trybuny zarezerwowane są wyłącznie dla klubowiczów i gości. Jeśli będziemy mieli problem z wypełnieniem kuponu i postawieniem na wybranego konia w gonitwie, pomogą nam uprzejme panie z Hong Kong Jockey Club.

Nr 9 – Aberdeen

Nazwane na cześć 4. hrabiego (earla) Aberdeen, George’a Hamilton-Gordon, ministra wojny i kolonii oraz premiera Wielkiej Brytanii (1852-1855). W lokalnym języku Aberdeen to po prostu „mały Hongkong” (Heung Gong Tsai). Aberdeen, a dokładnie zatokę w Aberdeen, zamieszkiwała jeszcze do niedawna grupa etniczna Tanka (zwana także cyganami morskimi), która dopiero na początku XX wieku otrzymała prawo osiedlenia na lądzie. Do Aberdeen najszybciej dostaniemy się metrem z Admiralty (należy wysiąść na wyspie Ap Lei Chau Będąc w Aberdeen a następnie niewielkim sampanem, regularnie kursującym, przedostać się na drugi brzeg do Aberdeen. popularne w Aberdeen są krótkie (30 minut) wycieczki sampanem po zatoce.

Nr 10 – Ocean Park

Oceanarium w Ocean Park w Hongkongu jest bezsprzecznie jednym z największych i najbardziej spektakularnych na świecie. Cena biletu wstępu może nie zachęcać (ponad 200 zł), lecz po przekroczeniu bram parku, poza jedzeniem, nie wydamy już ani dolara. A oprócz oceanarium w Ocean Park znajdziemy pandy, foki,  złote rybki, roller coastery, karuzele etc. Wycieczka do Ocean Park zajmie nam cały dzień.