Kowloon

Jako, że moja oferta skierowana jest do podróżników, stosowanie spolszczonego  Koulun pozbawione jest tutaj nieco sensu. Przyjeżdżając do Hongkongu nie spotkamy nigdzie nazwy Koulun a wyłącznie Kowloon.

Półwysep Kowloon Anglicy przejęli w 1860 roku, po zakończeniu drugiej wojny opiumowej, na mocy Konwencji Pekińskiej. Nazwa Kowloon (8 smoków) odnosi się tutaj do 7 gór (Kowloon Peak, Tung Shan, Tate’s Cairn, Temple Hill, Unicorn Ridge, Lion Rock, Beacon Hill, Crow’s Nest)  i chińskiego cesarza Emperor Bing of Song (18 i ostatni cesarz dynastii Song, który w wieku 7 lat zmuszony został do popełnienia samobójstwa).

top10 icon

Nr 1 – Star Ferry

Star Ferry zostało założone w 1988 roku przez zamożnego Parsa – Dorabjee Nowrojee, kupca, piekarza i hotelarza, który pierwsze pieniądze zarobił handlując opium. Dorabjee Naorojee zakupił w 1880 roku dwa statki parowe (Morning Star i Evening Star) od niejakiego pana Buxoo i jako pierwszy uruchomił regularne połączenie promowe pomiędzy wyspą Hongkong a półwyspem Kowloon, który Anglicy przejęli od Chin w 1860 roku, po zakończeniu drugiej wojny opiumowej. Dowiedz się więcej

Nr 2 – Promenada i Symfonia Świateł w Tsim Sha Tsui

Mimo iż słynna Aleja Gwiazd (ang. Avenue of Stars) jest czasowo zamknięta, nadal każdy turysta odwiedzający Hongkong powinien wybrać się na promenadę w Tsim Sha Tsui, oferującą najpiękniejszy widok na wyspę Hongkong. Codziennie o godz. 20:00 odbywa się tutaj pokaz światła i laserów zwany Symfonią Świateł. Przed lub po zakończeniu pokazu, możemy wykupić krótką podróż po Zatoce Wiktorii (Victoria Harbour), promem Star Ferry  – Star Ferry Harbour Cruise lub dżonkami Aqualuna oraz Duk Ling. Zdjęcie: Getty Images

Nr 3 – Sky100

Wyjątkowa panorama Hongkongu z tarasu widokowego Sky 100 mieszczącego się na 100 piętrze jednego z najwyższych budynków na świecie ICC. Bilet wstępu na taras widokowy kosztuje 168 dolarów (88 zł), jednak kupując bilet przez internet zaoszczędzimy 15%. Osoby spragnione, mogą natomiast wybrać się na 118 piętro baru Ozone. Uwaga! Zakup drinków barze Ozone jest obowiązkowy (100-180 HKD) a po 21:00 obowiązują stroje wieczorowe.

Nr 4 – Mongkok

Mongkok lub Mong Kok – najbardziej zatłoczone miejsce na świecie. Tysiące barów, sklepów i restauracji, oraz setki tysięcy ludzi. Mongkok nie zawiedzie miłośników rybek, ptaszków, ubrań i oczywiście elektroniki. W Mongkoku znajduje się także największy deptak miasta – ulica Say Yeung Choi South (w wolnym tłumaczeniu “południowa ulica warzywna”). Say Yeung Choi South jest niczym słynna La Rambla w Barcelonie. Równie kolorowa i zatłoczona, choć może nie tak oryginalna. Do Mongkoku najlepiej wybrać się wieczorem i weekend, gdy ulica zamykana jest dla samochodów a grajkowie wychodzą na ulicę.

Kowloon City

Nr 5 – Kowloon Walled City

Po Kowloon Walled City pozostały jedynie wspomnienia. To miasto w mieście, cierń w oku rządzących, zostało doszczętnie zburzone. Mimo to nadal atmosfera Kowloon Walled City unosi się w okolicy. Kowloon Walled City było jednocześnie miastem wolnym i zniewolonym. Miastem, w którym którym nie obowiązywało żadne prawo, na skutek wieloletniego sporu Wielkiej Brytanii i Chin. Jeśli pasjonuje Cię historia, koniecznie odwiedź Kowloon Walled City Park oraz pobliskie Kowloon City. Więcej wkrótce.

Nr 6 – Temple Street

Temple Street, Yau Ma Tei, Hongkong. Przepowiadacze fortuny, prostytutki, chińskie podróbki i pełno jedzenia. Żaden turysta nie będzie zawiedziony! Ulica życie rozpoczyna późnym wieczorem a kończy dopiero o świcie. Jeśli jesteś głodny,-a, wcześniej zajrzyj do położego w pobliżu, jednej z najstarszych restauracji cha chaan teng – Mido Cafe.

Nr 7 – Kowloon Park

Kowloon Park – oaza spokoju w centrum Tsim Sha Tsui. Park otworzył roku 1970 gubernator David Trench, przekształcając koszary wojskowe tzw. Whitfield Barracks, burząc w tym celu ponad większość budynków (baraków). Na początku XIX wieku Siły Zbrojne Jej Królewskiej Mości zarządzające terenem, postawiły 85 baraków dla hinduskich żołnierzy oraz meczet. W 1967 roku Brytyjczycy przekazali teren rządowi kolonialnemu a ten postanowił w tym miejscu stworzyć miejski park. Ze wspomnianych 85 baraków, przetrwały zaledwie 4. Czytaj więcej

Nr 9 – Museum of Art & Museum of History

Niestety aktualnie w przebudowie jest Museum of Art (do 2018r.), pozostaje jedynie wstęp do Muzeum Historii Hongkongu (Museum of History). Wstęp darmowy. Turyści przebywający dłużej w mieście i których Hongkong zainteresował, jeśli chcą dowiedzieć się o początkach miasta, jego rozwoju etc., koniecznie do tego muzeum powinni się wybrać.

Nr 10 – Owoce morza w Lei Yue Mun

Lei Yue Mun to niewielka wioska położona nad brzegiem morza na półwyspie Kowloon. Obróbka kamienia przez lata była podstawowym źródłem utrzymania mieszkańców Lei Yue Mun. Obecnie wioska powoli wymiera a rytm życia miejscu nadają położone w pobliżu restauracje serwujące owoce morza, choć niestety nie na kieszeń przeciętnego wycieczkowicza. Skromna kolacja dla pary to wydatek najmniej kilkaset złotych… Dowiedz się więcej

Nr 11 – Chi Lin Nunnery i Nan Lian Garden w Diamond Hill

Chi Lin Nunnery – założony w  1934 roku i odnowiony w 1990 roku w stylu dynastii Tang, Chi Lin Nunnery to duży kompleks drewnianych świątyń buddyjskich. Nan Lian Garden – to przylegający do świątyni   publiczny park w stylu tej samej dynastii. Dojazd: MTR Diamond Hill. Jeśli kogoś interesuje, może podejść do położonego nieopodal dużego kolumbarium.

Przed lub po wizycie w Diamond Hill, warto zajrzeć do świątyni Wong Tai Sin a jeśli ktoś nie będzie miał dość wrażeń, wysiąść na koniec na stacji metra w Lok Fu i udać się do Kowloon Walled City.