Kowloon

Jako, że moja oferta skierowana jest do podróżników, stosowanie spolszczonego  Koulun pozbawione jest tutaj nieco sensu. Przyjeżdżając do Hongkongu nie spotkamy nigdzie nazwy Koulun a wyłącznie Kowloon.

Półwysep Kowloon Anglicy przejęli w 1860 roku, po zakończeniu drugiej wojny opiumowej, na mocy Konwencji Pekińskiej. Nazwa Kowloon (8 smoków) odnosi się tutaj do 7 gór (Kowloon Peak, Tung Shan, Tate’s Cairn, Temple Hill, Unicorn Ridge, Lion Rock, Beacon Hill, Crow’s Nest)  i chińskiego cesarza Emperor Bing of Song (18 i ostatni cesarz dynastii Song, który w wieku 7 lat zmuszony został do popełnienia samobójstwa).

top10 icon

Nr 1 – Star Ferry

Star Ferry zostało założone w 1988 roku przez zamożnego Parsa – Dorabjee Nowrojee, kupca, piekarza i hotelarza, który pierwsze pieniądze zarobił handlując opium. Dorabjee Naorojee zakupił w 1880 roku dwa statki parowe (Morning Star i Evening Star) od niejakiego pana Buxoo i jako pierwszy uruchomił regularne połączenie promowe pomiędzy wyspą Hongkong a półwyspem Kowloon, który Anglicy przejęli od Chin w 1860 roku, po zakończeniu drugiej wojny opiumowej. Dowiedz się więcej

Nr 2 – Promenada w Tsim Sha Tsui

Niestety osławiona Aleja Gwiazd (Avenue of Stars) jest w remoncie, choć nadal z promenady w Stim Sha Tsui mamy napiękniejszy widok na wyspę Hongkong. Codziennie o godz. 20:00 odbywa się tutaj pokaz światła i laserów. Pokaz trwa 15 minut i mimo, że jest nieco przereklamowany, zobaczyć go warto. Przed lub po zakończeniu pokazu, możemy wykupić godzinną podróż po zatoce Victoria Harbour, na promie Star Ferry (Star Ferry Harbour Cruise) lub saipanami Aqualuna i Dukling.

Nr 3 – Sky100

Wyjątkowa panorama Hongkongu z tarasu widokowego Sky 100 mieszczącego się na 100 piętrze jednego z najwyższych budynków na świecie ICC. Bilet wstępu na taras widokowy kosztuje 168 dolarów (88 zł), jednak kupując bilet przez internet zaoszczędzimy 15%. Osoby spragnione, mogą natomiast wybrać się na 118 piętro baru Ozone. Uwaga! Zakup drinków barze Ozone jest obowiązkowy (100-180 HKD) a po 21:00 obowiązują stroje wieczorowe.

Nr 4 – Mongkok

Mongkok lub Mong Kok – najbardziej zatłoczone miejsce na świecie. Tysiące barów, sklepów i restauracji, oraz setki tysięcy ludzi. Mongkok nie zawiedzie miłośników rybek, ptaszków, ubrań i oczywiście elektroniki. W Mongkoku znajduje się także największy deptak miasta – ulica Say Yeung Choi South (w wolnym tłumaczeniu “południowa ulica warzywna”). Say Yeung Choi South jest niczym słynna La Rambla w Barcelonie. Równie kolorowa i zatłoczona, choć może nie tak oryginalna. Do Mongkoku najlepiej wybrać się wieczorem i weekend, gdy ulica zamykana jest dla samochodów a grajkowie wychodzą na ulicę.

Nr 5 – Kowloon Walled City

Po Kowloon Walled City pozostały jedynie wspomnienia. To niedawne miasto w mieście, cierń w oku rządzących, zostało zburzone i zastąpione parkiem. Mimo to nadal atmosfera Kowloon Walled City unosi się w okolicy. Kowloon Walled City było jednocześnie miastem wolnym i zniewolonym. Miastem, w którym którym nie obowiązywało żadne prawo, na skutek wieloletniego sporu Wielkiej Brytanii i Chin. Jeśli pasjonuje Cię historia, koniecznie odwiedź Kowloon Walled City Park oraz pobliskie Kowloon City.

Nr 6 – Temple Street

Temple Street, Yau Ma Tei, Hongkong. Przepowiadacze fortuny, prostytutki, chińskie podróbki i pełno jedzenia. Żaden turysta nie będzie zawiedziony! Ulica życie rozpoczyna późnym wieczorem a kończy dopiero o świcie. Jeśli jesteś głodny,-a, wcześniej zajrzyj do położego w pobliżu, jednej z najstarszych restauracji cha chaan teng – Mido Cafe.

Nr 7 – Kowloon Park

Kowloon Park – oaza spokoju w centrum Tsim Sha Tsui. Park otworzył roku 1970 gubernator David Trench, przekształcając koszary wojskowe tzw. Whitfield Barracks, burząc w tym celu ponad większość budynków (baraków). Na początku XIX wieku Siły Zbrojne Jej Królewskiej Mości zarządzające terenem, postawiły 85 baraków dla hinduskich żołnierzy oraz meczet. W 1967 roku Brytyjczycy przekazali teren rządowi kolonialnemu a ten postanowił w tym miejscu stworzyć miejski park. Ze wspomnianych 85 baraków, przetrwały zaledwie 4. Czytaj więcej

Nr 9 – Museum of Art & Museum of History

Niestety aktualnie w przebudowie jest Museum of Art (do 2018r.), pozostaje jedynie wstęp do Muzeum Historii Hongkongu (Museum of History). Wstęp darmowy. Turyści przebywający dłużej w mieście i których Hongkong zainteresował, jeśli chcą dowiedzieć się o początkach miasta, jego rozwoju etc., koniecznie do tego muzeum powinni się wybrać.

Nr 10 – Owoce morza w Lei Yue Mun

Lei Yue Mun to niewielka wioska/osada położona nad brzegiem morza w Kowloon. Obróbka kamienia przez lata była podstawowym źródłem utrzymania mieszkańców Lei Yue Mun. Obecnie wioska powoli wymiera a rytm życia miejscu nadają położone w pobliżu restauracje serwujące najlepsze potrawy z owoców morza. Niestety nie na kieszeń przeciętnego wycieczkowicza, skromna kolacja dla dwóch to wydatek co najmniej kilkuset złotych. Do Lei Yue Mun warto jednak wybrać się na zwiedzanie.

Nr 11 – Chi Lin Nunnery i Nan Lian Garden w Diamond Hill

Chi Lin Nunnery – założony w  1934 roku i odnowiony w 1990 roku w stylu dynastii Tang, Chi Lin Nunnery to duży kompleks drewnianych świątyń buddyjskich. Nan Lian Garden – to przylegający do świątyni   publiczny park w stylu tej samej dynastii. Dojazd: MTR Diamond Hill. Jeśli kogoś interesuje, może podejść do położonego nieopodal dużego kolumbarium.

Przed lub po wizycie w Diamond Hill, warto zajrzeć do świątyni Wong Tai Sin a jeśli ktoś nie będzie miał dość wrażeń, wysiąść na koniec na stacji metra w Lok Fu i udać się do Kowloon Walled City.