Półwysep Kowloon (9 smoków) Anglicy przejęli w 1860 roku po zakończeniu drugiej wojny opiumowej. Nazwa “Kowloon” według jednej z miejskich legend, związana jest historią 9 braci-rybaków, dobrych pływaków, którzy w księżycową noc rzucili się do morza i zamienili w 9 smoków. Jako, że moja oferta skierowana jest głownie dla turystów, stosowanie polskiej nazwy półwyspu – “Koulun”, pozbawione jest tutaj trochę sensu. Przyjeżdżając do Hongkongu nie spotkamy nigdzie nazwy Koulun a wyłącznie Kowloon. Mój przewodnik ma być zbiorem porad praktycznych i dlatego na ogół używać będę zapisu miejsc w języku (gł. angielskim) jaki występuje na drogowskazach oraz ulotkach przeznaczonych dla wycieczkowiczów.

Star Ferry

Star Ferry zostało założone w 1988 roku przez zamożnego Parsa – Dorabjee Nowrojee, kupca, piekarza i hotelarza, który pierwsze pieniądze zarobił handlując opium. Dorabjee Naorojee zakupił w 1880 roku dwa statki parowe (Morning Star i Evening Star) od niejakiego pana Buxoo i jako pierwszy uruchomił regularne połączenie promowe pomiędzy wyspą Hongkong a półwyspem Kowloon, który Anglicy przejęli od Chin w 1860 roku, po zakończeniu drugiej wojny opiumowej. Dowiedz się więcej

Aqualuna i Duk Ling

Dżonki Aqualuna i Duk Ling. Popołudniem lub wieczorem warto wybrać się na blisko godzinną podróż po Zatoce Wiktorii dżonką. Do wyboru mamy 3 dżonki: Aqualuna i Aqualuna 2 oraz Duk Ling. Bilet kosztuje przeciętnie 100-120 zł i można go kupić przez internet lub bezpośrednio przed wejściem na dżonkę na dole Tsim Sha Tsui Promenade lub Public Pier no. 9 w Central.

Tsim Sha Tsui Promenade

Wraz z Aleją Gwiazd (ang. Avenue of Stars) promenada w Tsim Sha Tsui oferuje najpiękniejszy widok na wyspę Hongkong. Codziennie o godz. 20:00 odbywa się tutaj pokaz świateł i laserów zwany Symfonią Świateł. Przed lub po zakończeniu pokazu, możemy wykupić krótką podróż po Zatoce Wiktorii (Victoria Harbour) promem Star Ferry – Star Ferry Harbour Cruise lub dżonkami Aqualuna oraz Duk Ling.

Aleja Gwiazd

Avenue of Stars czyli słynna Aleja Gwiazd ponownie otwarta dla turystów! Licząca 457 metrów filmowa promenada przy hotelu InterContinental zaprojektowana została przez uznanego angielskiego architekta krajobrazu James’a Corner’a, przy współpracy lokalnych projektantów: LAAB, One Bit Design Studio, Urbis Limited oraz Ronald Lu & Partners. To na końcu Avenue of Stars znajdziemy pomniki 2 największych postaci Hongkongu: Anita Mui i Bruce Lee. Koniecznie!

Sky 100

Wyjątkowa panorama Hongkongu z tarasu widokowego Sky 100 mieszczącego się na 100 piętrze jednego z najwyższych budynków na świecie ICC. Bilet wstępu na taras widokowy kosztuje 168 dolarów (88 zł), jednak kupując bilet przez internet zaoszczędzimy 15%. Osoby spragnione, mogą natomiast wybrać się na 118 piętro baru Ozone. Uwaga! Zakup drinków barze Ozone jest obowiązkowy (100-180 HKD) a po 21:00 obowiązują stroje wieczorowe.

Muzeum Sztuki (Museum of Art)

W trakcie aktualizacji

XRL do Kantonu

Z Hongkongu szybko dostaniemy się do Chin. Dzięki Guangzhou-Shenzhen-Hong Kong Express Rail Link (XRL) w zaledwie 48 minut dojedziemy ze stacji w Kowloon do stacji Guangzhou South (Południowy Kanton) z możliwością dalszej podróży pociągami ekspresowymi do 44 miast chińskich. Koszt biletu do Kantonu – 260 HKD (120 zł). Uwaga! Musimy mieć wizę chińską, o którą powinniśmy najlepiej wnioskować w Ambasadzie Chin w Warszawie. Sprawdź: https://www.highspeed.mtr.com.hk/en/main/index.html

Mongkok

Mongkok lub Mong Kok – najbardziej zatłoczone miejsce na świecie. Tysiące barów, sklepów i restauracji, oraz setki tysięcy ludzi. Mongkok nie zawiedzie miłośników rybek, ptaszków, ubrań i oczywiście elektroniki. W Mongkoku znajduje się także największy deptak miasta – ulica Say Yeung Choi South (w wolnym tłumaczeniu “południowa ulica warzywna”). Say Yeung Choi South jest niczym słynna La Rambla w Barcelonie. Równie kolorowa i zatłoczona, choć może nie tak oryginalna. Do Mongkoku najlepiej wybrać się wieczorem i weekend, gdy rozświetlają się neony.

West Kowloon Cultural District

West Kowloon Cultural District – promenada, miejsc w tzw. West Kowloon, w pobliży 118 piętrowego budynku ICC i Już wkrótce (tak słyszę od kilkunastu prawie lat) powstanie tutaj jedno z największych i najatrakcyjniejszych centrów kulturalnych na świecie. Na razie trwa budowa… I dzięki temu (choć nie zawsze w spokoju) możemy w samotności odpocząć w jednym z najatrakcyjnieszych miejsc na półwyspie Kowloon. Stacja MTR Kowloon.

Kowloon Walled City i Kowloon City

Po Kowloon Walled City zostały jedynie wspomnienia. To miasto w mieście, cierń w oku rządzących, zostało w latach dziewięćdziesiątych XX w. zrównane z ziemią. Mimo to atmosfera Kowloon Walled City nadal unosi się w okolicy. Kowloon Walled City było jednocześnie miastem wolnym i zniewolonym. Miastem, w którym nie obowiązywało żadne prawo, na skutek wieloletniego sporu Wielkiej Brytanii i Chin. Zobacz materiał filmowy WSJ o Kowloon Walled City. Zdjęcie: Greg Girard

Temple Street

Temple Street, Yau Ma Tei, Hongkong. Przepowiadacze fortuny, prostytutki, chińskie podróbki i pełno jedzenia. Żaden turysta nie będzie zawiedziony! Ulica życie rozpoczyna późnym wieczorem a kończy dopiero o świcie. Jeśli jesteś głodny,-a, wcześniej zajrzyj do położonej w pobliżu, jednej z najstarszych restauracji cha chaan teng – Mido Cafe.

Kowloon Park

Kowloon Park – oaza spokoju w centrum Tsim Sha Tsui (Kowloon). Park otworzył roku 1970 gubernator David Trench, przekształcając koszary wojskowe tzw. Whitfield Barracks, burząc w tym celu ponad większość budynków (baraków). Historia Kowloon Park sięga początku XIX wieku, wówczas Siły Zbrojne Jej Królewskiej Mości zarządzające terenem, postawiły 85 baraków dla hinduskich żołnierzy oraz meczet. W 1967 roku Brytyjczycy przekazali teren rządowi kolonialnemu a ten postanowił w tym miejscu stworzyć miejski park. Ze wspomnianych 85 baraków, przetrwały zaledwie 4.

Kwiatki, ptaszki i złote rybki

To propozycja dla turystów z dziećmi. Niemal sąsiadujące ze sobą markety w dzielnicy Mongkok (Kowloon) z pewnością dostarczą wielu niezapomnianych wrażeń naszym pociechom. Najlepiej zacząć od złotych rybek (Gold Fish Market, Tung Choi Str.), później wystarczy przejść główną ulicę (Prince Edward Rd.) i podziwiając egzotyczne kwiaty przy Flower Market Road, po kilkunastu minutach dotrzemy do marketu ptasiego (Yuen Po Bird Garden). A stamtąd już tylko kilka kroków do centrum handlowego Moko i stacji metra Mong Kok East.

Owoce morza w Lei Yue Mun

Lei Yue Mun to niewielka wioska położona nad brzegiem morza na półwyspie Kowloon. Obróbka kamienia przez lata była podstawowym źródłem utrzymania mieszkańców Lei Yue Mun. Obecnie wioska powoli wymiera a rytm życia nadają miejscu położone w pobliżu restauracje serwujące owoce morza. Niestety raczej nie na kieszeń przeciętnego wycieczkowicza. Tutaj kolacja dla pary to wydatek nawet kilkaset złotych.

Lion Rock

Góra Lion Rock (495m) leży na pograniczu Nowych Terytoriów i półwyspu Kowloon. Gór Lion Rock w swoim kształcie przypomina przyczajonego lwa. Dzięki telewizyjnemu show RTHK “Below the Lion Rock”, góra Lion Rock symbolizuje ducha Hongkongu przejawiającego się w: ciężkiej pracy i wolności. Zdjęcie: Kelvin Yuen Sze-lok zwycięzca 2015 National Geographic’s International Photo Contest.

Kowloon Peak Suicide Cliff

Opis wkrótce

Chi Lin Nunnery

Chi Lin Nunnery – założony w 1934 roku, odnowiony w 1990 roku w stylu dynastii Tang (AD 618–907) – duży kompleks drewnianych świątyń buddyjskich. Dojazd: MTR Diamond Hill, wyjście C2.

Sik Sik Yuen Wong Tai Sin Temple

Sik Sik Yuen Wong Tai Sin Temple – taoistyczna świątynia w Kowloon poświęcona bogu fortuny Wong Tai Sin. Tłumy wiernych z Hongkongu i południowych Chin przybywają każdego dnia do świątyni błagać boga Wong Tai Sin o pomyślność. W przeciwieństwie do wielu innych taoistycznych świątyń w Hongkongu, Sik Sik Yuen Wong Tai Sin Temple jest zdecydowanie najciekawszą świątynią.

Nan Lian Garden

Nan Lian Garden – przylegający do świątyni Chi Lin Nunnery park, w stylu dynastii Tang. Dojazd: MTR Diamond Hill, wyjście C2.

Choi Hung Estate

Publiczne osiedle Choi Hung Estate – 11 bloków 20 piętrowych (7 586 mieszkań) w Ngau Chi Wan, wybudowanych w 1964 roku, w których zamieszkało 43 720 osób. Choi Hung 彩虹 w języku kantońskich oznacza tęczę (coi2 hung4 彩虹). Obecnie ulubione miejsce instagramowiczów. Stacja metra MTR Choi Hung, exit C. Dalej idziemy na parking, na którym znajduje się boisko do koszykówki.

Sham Shui Po

Sham Shui Po to najbiedniejsza dzielnica Hongkongu. W Sham Shui Po znajdziemy największy w Hongkongu bazar z elektroniką (Apliu Street) oraz sklepy specjalizujące się w tkaninach. Jeśli planujemy kupić laptop, część do komputera, kamerę CCTV, nowoczesny zamek do drzwi czy… oryginalny materiał na sukienkę – to najlepiej udać się do Sham Shui Po. Miłośnicy Japonii mogą zajrzeć do położonego obok centrum handlowego Dragon Center.