Star Ferry

Przekraczając pas mielizn

Wieczornej gwiazdy blask
To jasny dla mnie znak,
Niech więc nie jęczy w morzu mielizn pas,
Gdy ruszę sam na szlak.

Tak się kołysze odpływ, jakby spał,
Głęboki żłobiąc rów,
W bezdenną otchłań, gdzie swe leże miał,
Powraca znów.

Wieczorny głosi dzwon
Ostatni rozbłysk zórz,
Lecz niechaj nie brzmi żałobliwy ton,
Choć pora już.

Choć może ponieść woda łódź mą aż
Gdzieś poza kres i czas,
Pilota mego ujrzę wreszcie twarz,
Gdy minę mielizn pas.

przełożył Maciej Froński

Star Ferry zostało założone w 1988 roku przez zamożnego Parsa – Dorabjee Nowrojee, kupca, piekarza i hotelarza, który pierwsze pieniądze zarobił handlując opium. Dorabjee Naorojee zakupił w 1880 roku dwa statki parowe (Morning Star i Evening Star) od niejakiego pana Buxoo i jako pierwszy uruchomił regularne połączenie promowe pomiędzy wyspą Hongkong a półwyspem Kowloon, który Anglicy przejęli od Chin w 1860 roku, po zakończeniu drugiej wojny opiumowej.

Przechodząc na emeryturę 10 lat później, Nowrojee sprzedał Star Ferry firmie: Hongkong and Kowloon Wharf and Godown Company Limited, w tamtym czasie należącej do słynnej spółki Jardine, Matheson & Co.oraz niemniej słynnego biznesmena i filantropa Paul’a Chater’a. Wharf do dzisiaj zarządza Star Ferry, choć głównym akcjonariuszem firmy jest niemniej potężny Wheelock & Co.

Każdy prom jest gwiazdą… Miejska legenda mówi, że Buxoo nadał imiona swoim statkom: Morning Star i Evening Star, zainspirowany wierszem Alfreda Tennyson’a “Crossing The Bar” (pol. “Przekraczając Pas Mielizn”). Co zrozumiałe, nie spotkamy już na wodach Zatoki Wiktorii promów: Morning Star or Evening Star. Podobnie jak nie spotkamy: Rising Star, Guiding Star, Northern Star, Polar Star czy Southern Star.

Obecnie pływają: Celestial Star, Twinkling Star, Silver Star, Golden Star, World Star ale i co ciekawe także Morning Star, choć statku wybudowanym już w 1965 roku.

Krótka podróż Star Ferry bez wątpienia wywrze wrażenie na każdym wycieczkowiczu, przenosząc nas na chwilę do minionej epoki. Wrażenie to jeszcze bardziej pogłębia się w mgliste i deszczowe dni, gdy znikają z horyzontu drapacze chmur.

Koszt biletu w jedną stronę na podróż Star Ferry wynosi przeciętnie 1,5 zł (po przeliczeniu na złotówki). Nie kupujemy jednak tradycyjnego biletu kartonikowego a żeton. Możemy także wrzucić do bramki odliczoną sumę w monetach lub przyłożyć do czytnika kart naszą “ośmiorniczkę

Obecnie Star Ferry realizuje połączenia pomiędzy Central i Tsim Sha Tsui oraz Tsim Sha Tsui i Wan Chai.