Nowe Terytoria i wyspy zewnętrzne (Lantau, Lamma, Cheung Chau)

Wyspa Lantau jest największą wyspą Specjalnego Regionu Administracyjnego Hongkong, i niemal dwukrotnie tak dużą jak wyspa Hongkong. W przeciwieństwie do głównej wyspy SRA Hongkong, wyspa Lantau jest słabo zaludniona a znaczną część jej powierzchni zajmują rezerwaty. Wyspa Lantau jest ulubionym miejscem wypraw weekendowych wycieczkowiczów.

Termin Nowe Terytoria odnosi się do części lądowej Hongkongu oraz wysp, które Anglicy wzięli w 1899 roku w leasing na 99 lat. W skład Nowych Terytoriów wchodzi oszar ziemi rozciągający się od południowej części Chin (miasto Shenzhen) i przylegający do półwyspu Kowloon (wraz z jego północną częścią) oraz tzw. wysp zewnętrznych. Największe wyspy Nowych Terytoriów to: Lantau, Cheung Chau, Lamma.

top10 icon

Nr 1 – Wyspa Lantau: kolejka linowa (Ngong Ping 360)

Kolejka linowa łączy miasteczko Tung Chung na wyspie Lantau z położoną w górach wioską Ngong Ping. Blisko 20 minutowa przejażdżka dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń. Najlepiej wcześniej zakupić bilety przez internet by uniknąć długich kolejek do kasy (szczególnie w weekendy i święta). Koszt najatańszego biletu w jedną stronę to 130 HKD (ok 80 zł). Niestety od stycznia 2017r. kolejkę czeka półroczna konserwacja i do Ngong Ping dostaniemy się jedynie autobusem z Tung Chung.

Nr 2 – Wyspa Lantau: Wielki Budda, klasztor Po Lin, wioska Ngong Ping

Kolejką linową z Tung Chung dostaniemy się do turystycznej wioski Ngong Ping, na uboczu której znajdziemy największy posąg siedzącego Buddy (Tian Tan Buddha, 34m) na świecie, buddyjski klasztor Po Lin oraz tzw. Ściężkę Mądrości (Wisdom Path). Jeśli dopadnie nas głód to w klasztorze zjemy niedrogi wegetariański posiłek.

Nr 3 – Tai O

Wioska rybacka na palach, zamieszkiwana przez grupę etniczną Tanka (dawniej żyjącą wyłącznie na łodziach i do początku XXw., mającą zakaz osiedlania się na lądzie). W Tai O warto wybrać się łódką na poszukiwanie różowych delfinów, wejść w głąb wioski i zobaczyć jak miejscowa ludność mieszka, skosztować lokalnej kuchni. Dojazd do Tai O autobusem z Tung Chung lub Ngong Ping.

Nr 4 – Cheung Chau

To jedna z wysp, w której można się zakochać od pierwszego postawienia stopy na lądzie. W weekendy nabrzeże wyspy Cheung Chau jest wypełnione lokalnymi turystami i dlatego nie zaszkodzi skierować swoje kroki bardziej w głąb wyspy, gdzie na ogół leniwi turyści już nie docierają. Popularne w Cheung Chau jest uliczne jedzenie (smaczne i niedrogie), natomiast ze względu na różnice w florze bakteryjnej, raczej powinniśmy unikać jedzenia owoców morza (szczególnie surowych jak ostrygi) w restauracjach położonych przy głównej ulicy Cheung Chau.

Nr 5 – Chi Lin Nunnery i Nan Lian Garden 

Zespół buddyjskich świątyń oraz park w stylu w stylu dynastii Tang w dzielnicy Diamond Hill (zał.1934r.), nieopodal stacji metra. Miłośnicy świątyń powinni odwiedzić położoną także w pobliżu taoistyczną świątynię Wong Tai Sin (stacja metra Wong Tai Sin).

Nr 6 – Cheung Sha Lower Beach

Jedna z najładniejszych plaż w Hongkongu. Plaża Lower Cheung Sha Beach położona jest niecałe 10 minut drogi autobusem od plaży w Pui O i ok. 15 minut od miasteczka Mui Wo (Lantau).  Wokół jest dużo punktów gastronomicznych, plaża jest duża i czysta. Czasami mogą nas irytować przechadzające się stadami plażą bawoły wodne i dzikie krowy. Bezpieczeństwa plażowiczów pilnują oczywiście ratownicy, a na plaży znajdziemy przebieralnie i toalety.

Nr 7 – Noah Ark w Ma Wan

Zbudowana przez żaliwego katolika i lokalnego biznesmena Arka Noego na wyspie Ma Wan to przede wszystkim centrum edukacyjne dla dzieci i młodzieży. A Arce Noego można także zamieszkać. Tuż nad Arką przebiega jeden z najdłuższych mostów zawieszanych na świecie Tsing Ma Bridge. Sama budowla położona jest niedaleko ferry pier (przystań promowa). Z Central należy wziąć prom do Park Island (Ma Wan). Podróż promem trwa około 20 minut. Poza Arką Noego warto pospacerować po wyspie. Zwiedzić opuszczoną jej część jak i nowoczesne osiedle mieszkaniowe.

Nr 9 – Sai Kung

Miasteczko/dzielnica w Nowych Terytoriach, skąd dostaniemy się m.in. na wyspy: Sharp Island, Yim Tin Tsai, Kau Sai Chau.

Nr 10 – Lamma Island

Położona zaledwie 2o minut podróży promem z Central, Lamma jest ulubionym miejscem zamieszkania wszytkich „białych” outisderów.