Poza trasą

Tu znajdziesz informacje o miejscach, atrakcjach wartych zobaczenia, zwiedzenia, jeśli planujesz kolejny raz przyjechać do Hongkongu lub pozostaniesz w mieście dłużej nić 2-3 dni.

Hongkong to nie tylko taras widokowy na Wzgórzu Wiktorii, promenada w Tsim Sha Tsui czy SoHo. Miasto oferuje dużo ciekawych atrakcji, choć niestety wiele z nich jest znacznie oddalonych od centrum (Central) i jedynie turyści, którzy planują dłużej pobyć w Hongkongu, będą mieli okazji cześć z nich zobaczyć lub zwiedzić.

Sai Yin Pun

Polubiłaś,-eś Sheung Wan? To teraz poraz na Sai Yin Pun. Położona w zachodniej części wyspy dzielnica, przypomina trochę Sheung Wan, szczęśliwie jednak do Sai Yin Pun nie docierają turyści tak gromadnie jak do Sheung Wan. Dużo starych budynków, mało wieżowców i coraz więcej ciekawych restauracji z zachodnią kuchnią. Nic dziwnego, że wielu tzw. ekspatów postanawia zamieszkać w Sai Yin Pun.

Stacja metra (MTR) Sai Yin Pun

Stanley

Wiele książkowych przewodników uznaje Stanley za jedną z głównych atrakcji Hongkongu. To niewielkie miasteczko położone na półwyspie wyspy Hongkong, niestety nie zasługuje na tak duże wyróżnienie i stąd w moim zestawieniu znalazło się „poza trasą”. Sporym minusem Stanley jest transport. Mimo dużej ilości autobusów odchodzących z Central, korki na drodze do Stanley potrafią uprzykrzyć nam wycieczkę. Miasteczko oferuje też stosunkowo mało atrakcji.

Najszybciej autobus nr. 260 z Exchange Square (Central)

Tin Shui Wai

Miasteczko w Nowych Terytoriach słynące z dużej ilości wysokich budynków mieszkalnych, często ściśle do siebie przylegających. Dobre miejsce na zrobienie ciekawych zdjęć. Obok stacji metra Tin Shui Wai znajdziemy początek trasy turystycznej: Ping Shan Heritage Trail.

Stacja metra (MTR) Tin Shui Wai

Tai Long Wan „Big Wave Bay”

Bezsprzecznie najpiękniejsze plaże w Hongkongu. W Tai Long Wan znajdziemy cztery, połączone z sobą plaże: Sai Wan, Ham Tin, Tai Wan i Tung Wan. Pierwsze dwie są chętnie odwiedzane, a przy nich znajdziemy bary i sklepiki. Plaże Tai Wan i Tung Wan są  bardziej odludne jednak popularne wśród kempingowców i miłośników surfingu.

Minibus nr. 29R z Sai Kung Town (naprzeciw McDonald’s) do Sai Wan Pavilion i dalej pieszo ok 30-40 minut.

Stabbs Road Lockout

Stubbs Road Lockout 司徒拔道瞭望處 – Wybierając się autobusem na The Peak (Wzgórze Wiktorii), mając dodatkową godzinę, możemy po/w drodze zatrzymać się przy Stubbs Road Lockout, stąd też kilkadziesiąt zaledwie kroków do King Yin Lei, filmowej posiadłości Hana z „Wejścia Smoka” z Bruce Lee. Uwaga! Brak ścieżki/chodnika dla pieszych na części drogi łączącej obie atrakcje. Przy nieraz dużej ilości samochodów, przejście tych paru metrów można nas kosztować sporo nerwów.

Autobus nr. 15, przystanek – Mount Nicholson Road

Tap Mun (Grass Island)

Wyspa chętnie wybierana przez miejscową młodzież na weekendowy kemping. Na zwiedzanie Tap Mun wystarczy kilka godzin, gdyż wyspa jest stosunkowo niewielka. Bez wątpienia jednak oferuje zapierające nieraz w piersiach widoki, doceniane przez setki wycieczkowiczów odwiedzających Tap Mun każdego słonecznego weekendu. Polecam! Niestety dojazd na wyspę z Central to przec. 2-3 godziny w jedną stronę (metro+minibus+autobus+prom).

Prom (lub speedboat) z Wong Shek Pier (do Wong Shek Pier dostaniemy się autobusem z Sai Kung).

Mui Wo

Mui Wo to niewielkie miasteczko-osada położone na wschodnim wybrzeżu wyspy Lantau. Tu znajdziemy nieczynną od ponad wieku kopalnię srebra, plażę z której nikt już nie korzysta oraz bawoły wodne i dzikie krowy. Mui Wo to jednak przede wszystkim przystanek dla osób udających się w dalszą podróż. Z Mui Wo w kilkanaście minut autobusem dotrzemy na popularne plaże jak Bui O czy Cheung Sha. Miłośnicy dłuższych spacerów także nie będą zawiedzeni. Jedna z popularnych tras hikingowych prowadzi do Tung Chung (3-4 godziny).

Najszybciej dotrzemy do Mui Wo promem z Central

Tai Po Waterfront Promenade

Wybierając się do Tai Po na spacer na pewno nie będziemy zawiedzeni. Urokliwa promenada prowadząca do morza z przepięknym widokiem na Ma On Shan. Tu wypożyczymy także za niewielką opłatą rower.

Stacja metra (MTR) Tai Po

Wyspy (a) Po Toi

Najlepiej w weekend i tylko jeśli nie boisz się morskich podróży i masz dobre buty do chodzenia po górach! Chodzenia może zbyt dużo nie ma (kilka godzin) ale zmęczyć się na pewno można, jednak fantastyczne widoki wynagrodzą nam wszelkie trudy.

Prom (kaito) z Aberdeen lub Stanley.

Hong Kong Cementary

Położony w Happy Valley naprzeciw toru wyścigów konnych cmentarz jest najstarszym publicznym miejscem pochówku zmarłych w Hongkongu, choć już nieczynnym.  Bez kłopotów jednak dostaniemy się do środka i poza pracownikami cmentarza raczej na innego zwiedzającego się nie natkniemy. Polecam dolną część cmentarza, gdzie pochowane są osoby zmarłe w pierwszych latach funkcjonowania angielskiej kolonii.

Pętla tramwajowa w Happy Valley.

North Point

Na pierwszy rzut oka North Point jest nudne. Dużo nieciekawych budynków i tłumy na ulicach. Jednak to w North Point znajdziemy teatr z operą kantońską – Sunbeam Theatre. Chun Yueng Street Wet Market to natomiast miejsce gdzie zrobimy ciekawą fotkę. Słynny dwupiętrowy tramwaj kursujący wokół i niemal przez stoiska z mięsem i warzywami. Z North Point udamy się także promem do Kowloon (Hung Hom i Kowloon City Pier).

Stacja metra (MTR) North Point.

Tsing Yi Promenade

Jedno z tym miejsc, które możemy zwiedzić „w drodze”, w drodze do Tung Chung (udając się do Ngong Ping) lub na wyspę Ma Wan. Podróżując metrem, wystarczy na chwilę wysiąść na stacji metra Tsing Yi, przejść przez centrum handlowe by po chwili znaleźć się na promenadzie. Wieżowce po drugiej strony promenady (w tym słynny drapacz chmur Nina Tower) to już część lądowa Nowych Terytoriów – dzielnica Tsuen Wan. Tsing Yi jest wyspą. A jeśli ktoś ma 20-30 minut czasu i lubi chodzić to polecam krótki spacer mostem Tsing Tsuen.

Stacja metra (MTR) Tsing Yi

Instagram Pier

Instagram Pier a dokładniej Western District Public Cargo Working Area to jedno z miejsc często i chętnie odwiedzanych przez hongkońską młodzież. Tu szczęśliwie jeszcze turyści rzadko zaglądają. Instagram Pier jest otwarty dla zwiedzających i dobrze tam zajrzeć by zrobić ciekawą fotkę.

Stacja metra (MTR) Sai Yin Pun