Wyspa Hongkong - najważniejsze i najciekawsze miejsca na wyspie

Angielsko-chiński konflikt wybuchnął w 1839r. za czasów panowania dynastii Qing, próbującej wymusić zakaz importu hinduskiego opium. Brytyjczycy opierali się zakazowi, gdyż sprzedaż opium przynosiła znaczne dochody i równoważyła bilans, spowodowany dużym importem towarów chińskich jak porcelana, herbata czy jedwab, do Anglii. Czytaj więcej

Sky Terrace 428

Większość podróżnych odwiedzających Hongkong, pierwsze kroki skieruje na słynny The Peak (ang. Victoria Peak, pol. Wzgórze Wiktorii) skąd; konkretnie z tarasu widokowego zwanego Sky Terrace 428 (428 m n.p.m.); rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na wyspę Hongkong i półwysep Kowloon. The Peak dobrze odwiedzić zarówno w dzień, jak i w nocy. Taras widokowy  Sky Terrace 428 otwarty jest od 10:00 do 23:00. Bilet wstępu kosztuje 50 HKD (ok 25 zł).

Autobus lub minibus nr 15 z Central lub The Peak Tram z Admiralty.

Times Square w Causeway Bay

Najlepiej do Causeway Bay przyjechać wieczorem, wokół oślepiające neony, miliony ludzkich istnień i ekskluzywne sklepy. Na zakupy warto wybrać się do japońskiego domu towarowego Sogo lub położonego po przeciwnej stronie nowego centrum Hysan. Stąd także kilka kroków do słynnego na całym świecie Times Square i kolejnego centrum handlowego ale i miejsca spotkań oraz wielu dobrych restauracji. Zmęczeni zakupami, hałasem i tłumem, możemy udać się do pobliskiego Victoria Park na krótki odpoczynek.

Stacja metra (MTR) Causeway Bay

Central-Mid-Level escalator

Central – centrum finansowe miasta, tu znajdziemy wszystkie najważniejsze instytucje finansowe i rządowe. W Central warto wybrać się na krótką „przejażdżkę” schodami ruchomymi zw. Central-Mid-Levels escalator. Zdecydowanie to najdłuższe schody ruchome na świecie (ponad 800 m), zbudowanymi przez Francuzów w 1993 roku. Schodami dostaniemy się m.in. do SoHo (dużo zachodnich pubów i restauracji) i Hollywood Road (sklepy z antykami). W każdej chwili możemy ze schodów zejść i zwiedzić interesujący fragment dzielnicy, bądź po prostu pójść do położonej w pobliżu restauracji lub kawiarni.

SoHo

SoHo czyli na południe od ulicy Hollywood Road (South of Hollywood). SoHo to w dzielnicy Central popularne miejsce spotkań obcokrajowców. Tu znajdziemy dużo „zachodnich” restauracji i pubów. Ważne miejsce na mapie dla turystów preferujących kuchnię europejską, choć polskiej restauracji tutaj nie uświadczymy. Do SoHo warto zajrzeć wieczorem, gdy rozbłysną pierwsze neony a restauracje zapełnią się wygłodniałymi bankierami. W przeciwieństwie do niżej położonego Lan Kwai Fong, SoHo jest bardziej przyjazne i zdecydowanie mniej hałaśliwe.

Świątynia Man Mo

Taoistyczna Świątynia Man Mo została wybudowana w 1847 roku na zachodnim krańcu ulicy Hollywood Road i poświęcona jest Bogowi Literatury (Man) i Wojny (Mo), którym studenci w Cesarskich Chinach oddawali cześć, chcąc zdać trudny egzamin na urzędnika cywilnego. Man Mo Temple jest częścią kompleksu, w skład którego wchodzi także świątynia (miejsce) zwane Lit Shing Kung oraz Kung Sor. Lit Shing Kung służy do oddawania czci wszystkich bogom chińskim, a Kung Sor był miejscem zgromadzeń chińskiej społeczności, gdzie często rozstrzygano lokalne spory. Ma Mo Temple była więc alternatywą dla brytyjskich sądów. Dowiedz się więcej

Hongkońskie tramwaje

Tramwaj elektryczny pojawił się w Hongkongu w 1904 roku i pośród ogólnego strachu przed elektrycznością, dość szybko znalazł uznanie wśród mieszkańców Hongkongu. Pierwszych 26 nabytych w Anglii tramwajów miało tylko 1 piętro (lub można powiedzieć, że były parterowe) a wagoniki podzielono na 2 klasy (przez chwilę nawet 3). Duża liczba pasażerów wymusiła na tramwajach wprowadzenie w 1912 roku piętra, choć jeszcze odkrytego. Dopiero 11 lat później, co zrozumiałe ze względu na nieprzewidywalną pogodę, postanowiono górny pokład zakryć. Dowiedz się więcej

Lan Kwai Fong

Lan Kwai Fong – to tu piwo kosztuje więcej niż dniówka robotnika w Shenzhen (przec. 30-35 zł) a jednak chętnych na zabawę nigdy w Lan Kwai Fong nie brakuje. Najlepiej oczywiście wybrać się do słynnego LKF w piątkowy lub sobotni wieczór. Do Lan Kwai Fong najszybciej dotrzemy z Central (MTR Central), wyjście G. Wystarczy podążać za innymi lub drogowskazami. Spokojniejszą alternatywą dla hałaśliwego Lan Kwai Fong jest położone nieco wyżej SoHo. (zdjęcie: internet).

Happy Valley

Happy Valley – wyścigi konne

Środowy wieczór najlepiej zarezerwować na mały hazard. Obstawianie wyścigów konnych to ulubiona rozrywka mieszkańców i jedyna legalna forma hazardu w Hongkongu (oprócz lotto). Na torze w Happy Valley odbywają się najbardziej spektakularne wyścigi konne na świecie. Bilet wejściowy kosztuje zaledwie 10 dolarów (5 zł), które wrzucamy do bramki przy wejściu. Tu możemy posłużyć się także kartą Octopus. Trybuny zarezerwowane są wyłącznie dla klubowiczów i gości. Jeśli będziemy mieli problem z wypełnieniem kuponu i postawieniem na wybranego konia w gonitwie, pomogą nam uprzejme panie z Hong Kong Jockey Club.

Aberdeen

Nazwane na cześć 4. hrabiego (earla) Aberdeen, George’a Hamilton-Gordon, ministra wojny i kolonii oraz premiera Wielkiej Brytanii (1852-1855). W lokalnym języku Aberdeen to po prostu „mały Hongkong” (Heung Gong Tsai). Aberdeen, a dokładnie zatokę w Aberdeen, zamieszkiwała jeszcze do niedawna grupa etniczna Tanka (zwana także cyganami morskimi), która dopiero na początku XX wieku otrzymała prawo osiedlenia na lądzie. O ile Tanka coraz mniej w Aberdeen to bez wątpienia nadal dużą atrakcją jest pływająca restauracja Jumbo. Dowiedz się więcej

Central

Centrum miasta, niegdyś w obrębie stolicy Hongkongu – Victoria. Tu specjalny plan zwiedzania nie jest potrzebny. Przejść się ulicą Queens Road Central. Zajrzeć do budynku zwanego Former French Mission Building, gdzie urzędował pierwszy gubernator Hongkongu Henry Pottinger. Zobaczyć budynek Legco, niedawną jeszcze siedziby parlamentu Hongkongu a obecnie sądu ostatniej instancji. Warto z pewnością także zobaczyć katedrę anglikańską – St. John’s Cathedral.

Hong Kong Park

To najładniejszy park na wyspie Hongkong. Tu znajdziemy m.in. ptaszarnię i motylarnię, choć także urząd stanu cywilnego oraz muzeum ceramiki herbacianej. Zmęczeni zgiełkiem miasta, w Hong Kong Park znajdą bez wątpienia odpoczynek. Hong Kong Park położony jest w pobliżu stacji metra Admiralty oraz centrum handlowego Pacific Place.

Stacja metra (MTR) Admiralty

Hollywood Road

Hollywood Road to historycznie, druga najważniejsza ulica w Hongkongu. To tutaj 25-go stycznia 1841 roku (zdjęcie), przypłynął niewielki pluton angielskich żołnierzy a następnego dnia przy strzałach z broni i salwie armatniej oddanej ze statku, komandor James Bremer – głównodowodzący sił brytyjskich w Chinach, na niewielki wzgórzu wywiesił flagę Wielkiej Brytanii (choć nie zrobił tego osobiście) i formalnie przejął wyspę Hongkong (działając na postawie tzw. Konwencji z Chuenpi). Dowiedz się więcej

Wan Chai

Podobnie jak w przypadku Central tu warto się po prostu poszwendać. Osobom spragnionym wrażeń kulinarnych i wizualnych jednocześnie, polecam obrotową restaurację The Grand Buffet na 62 piętrze budynku Hopewell Centre. Co ciekawe w tym samym budynku znajdziemy polski konsulat. W pobliżu, przy Stone Nullah Lane jest słynny już tzw. Blue House. Przy Ship Street znajdziemy dom, w którym straszy. Lockhart Road to trochę już zapomniana ulica „czerwonych latarni”. Dużo o Wan Chai można opowiadać. Z Wan Chai szybko dostaniemy się promem Star Ferry do Tsim Sha Tsui, a po kilkunastu minutach pieszo do Causeway Bay i Times Square.