Jako, że moja oferta skierowana jest do podróżników, stosowanie spolszczonego  Koulun pozbawione jest tutaj nieco sensu. Przyjeżdżając do Hongkongu nie spotkamy nigdzie nazwy Koulun a wyłącznie Kowloon.

Historia

Półwysep Kowloon Anglicy przejęli w 1860 roku, po zakończeniu drugiej wojny opiumowej, na mocy Konwencji Pekińskiej. Nazwa Kowloon (8 smoków) odnosi się tutaj do 7 gór (Kowloon Peak, Tung Shan, Tate’s Cairn, Temple Hill, Unicorn Ridge, Lion Rock, Beacon Hill, Crow’s Nest)  i chińskiego cesarza Emperor Bing of Song (18 i ostatni cesarz dynastii Song, który w wieku 7 lat zmuszony został do popełnienia samobójstwa).

Najciekawsze miejsca na Kowloon

Star Ferry

Star Ferry zostało założone w 1988 roku przez zamożnego Parsa – Dorabjee Nowrojee, kupca, piekarza i hotelarza, który pierwsze pieniądze zarobił handlując opium. Dorabjee Naorojee zakupił w 1880 roku dwa statki parowe (Morning Star i Evening Star) od niejakiego pana Buxoo i jako pierwszy uruchomił regularne połączenie promowe pomiędzy wyspą Hongkong a półwyspem Kowloon, który Anglicy przejęli od Chin w 1860 roku, po zakończeniu drugiej wojny opiumowej. Dowiedz się więcej

Promenada i Symfonia Świateł w Tsim Sha Tsui

Mimo iż słynna Aleja Gwiazd (ang. Avenue of Stars) jest czasowo zamknięta, nadal każdy turysta odwiedzający Hongkong powinien wybrać się na promenadę w Tsim Sha Tsui, oferującą najpiękniejszy widok na wyspę Hongkong. Codziennie o godz. 20:00 odbywa się tutaj pokaz światła i laserów zwany Symfonią Świateł. Przed lub po zakończeniu pokazu, możemy wykupić krótką podróż po Zatoce Wiktorii (Victoria Harbour), promem Star Ferry  – Star Ferry Harbour Cruise lub dżonkami Aqualuna oraz Duk Ling.

Sky100

Wyjątkowa panorama Hongkongu z tarasu widokowego Sky 100 mieszczącego się na 100 piętrze jednego z najwyższych budynków na świecie ICC. Bilet wstępu na taras widokowy kosztuje 168 dolarów (88 zł), jednak kupując bilet przez internet zaoszczędzimy 15%. Osoby spragnione, mogą natomiast wybrać się na 118 piętro baru Ozone. Uwaga! Zakup drinków barze Ozone jest obowiązkowy (100-180 HKD) a po 21:00 obowiązują stroje wieczorowe.

Mongkok

Mongkok lub Mong Kok – najbardziej zatłoczone miejsce na świecie. Tysiące barów, sklepów i restauracji, oraz setki tysięcy ludzi. Mongkok nie zawiedzie miłośników rybek, ptaszków, ubrań i oczywiście elektroniki. W Mongkoku znajduje się także największy deptak miasta – ulica Say Yeung Choi South (w wolnym tłumaczeniu “południowa ulica warzywna”). Say Yeung Choi South jest niczym słynna La Rambla w Barcelonie. Równie kolorowa i zatłoczona, choć może nie tak oryginalna. Do Mongkoku najlepiej wybrać się wieczorem i weekend, gdy ulica zamykana jest dla samochodów a grajkowie wychodzą na ulicę.

Kowloon City

Kowloon Walled City i Kowloon City

Po Kowloon Walled City zostały jedynie wspomnienia. To miasto w mieście, cierń w oku rządzących, zostało w latach dziewięćdziesiątych XX w. zrównane z ziemią. Mimo to atmosfera Kowloon Walled City nadal unosi się w okolicy. Kowloon Walled City było jednocześnie miastem wolnym i zniewolonym. Miastem, w którym nie obowiązywało żadne prawo, na skutek wieloletniego sporu Wielkiej Brytanii i Chin. Zobacz materiał filmowy WSJ o Kowloon Walled City.

Temple Street

Temple Street, Yau Ma Tei, Hongkong. Przepowiadacze fortuny, prostytutki, chińskie podróbki i pełno jedzenia. Żaden turysta nie będzie zawiedziony! Ulica życie rozpoczyna późnym wieczorem a kończy dopiero o świcie. Jeśli jesteś głodny,-a, wcześniej zajrzyj do położego w pobliżu, jednej z najstarszych restauracji cha chaan teng – Mido Cafe.

Kowloon Park

Kowloon Park – oaza spokoju w centrum Tsim Sha Tsui (Kowloon). Park otworzył roku 1970 gubernator David Trench, przekształcając koszary wojskowe tzw. Whitfield Barracks, burząc w tym celu ponad większość budynków (baraków). Historia Kowloon Park sięga początku XIX wieku, wówczas Siły Zbrojne Jej Królewskiej Mości zarządzające terenem, postawiły 85 baraków dla hinduskich żołnierzy oraz meczet. W 1967 roku Brytyjczycy przekazali teren rządowi kolonialnemu a ten postanowił w tym miejscu stworzyć miejski park. Ze wspomnianych 85 baraków, przetrwały zaledwie 4. Czytaj więcej

Kwiatki, ptaszki i złote rybki

To propozycja dla turystów z dziećmi. Niemal sąsiadujące ze sobą markety w dzielnicy Mongkok (Kowloon) z pewnością dostarczą wielu niezapomnianych wrażeń naszym pociechom. Najlepiej zacząć od złotych rybek (Gold Fish Market, Tung Choi Str.), później wystarczy przejść główną ulicę (Prince Edward Rd.) i podziwiając egzotyczne kwiaty przy Flower Market Road, po kilkunastu minutach dotrzemy do marketu ptasiego (Yuen Po Bird Garden). A stamtąd już tylko kilka kroków do centrum handlowego Moko i stacji metra Mong Kok East.

Owoce morza w Lei Yue Mun

Lei Yue Mun to niewielka wioska położona nad brzegiem morza na półwyspie Kowloon. Obróbka kamienia przez lata była podstawowym źródłem utrzymania mieszkańców Lei Yue Mun. Obecnie wioska powoli wymiera a rytm życia nadają miejscu położone w pobliżu restauracje serwujące owoce morza. Niestety raczej nie na kieszeń przeciętnego wycieczkowicza. Tutaj kolacja dla pary to wydatek nawet kilkaset złotych… Dowiedz się więcej

Chi Lin Nunnery i Nan Lian Garden w Diamond Hill

Chi Lin Nunnery – założony w  1934 roku i odnowiony w 1990 roku w stylu dynastii Tang, Chi Lin Nunnery to duży kompleks drewnianych świątyń buddyjskich. Nan Lian Garden – to przylegający do świątyni   publiczny park w stylu tej samej dynastii. Dojazd: MTR Diamond Hill. Jeśli kogoś interesuje, może podejść do położonego nieopodal dużego kolumbarium.

Przed lub po wizycie w Diamond Hill, warto zajrzeć do świątyni Wong Tai Sin a jeśli ktoś nie będzie miał dość wrażeń, wysiąść na koniec na stacji metra w Lok Fu i udać się do Kowloon Walled City.

Kowloon, Sham Shui Po

Sham Shui Po to najbiedniejsza dzielnica Hongkongu. W Sham Shui Po znaleźć można największe w Hongkongu bazary z elektroniką oraz sklepy specjalizujące się w tkaninach. Jeśli planujemy kupić laptop, część do komputera, kamerę CCTV, nowoczesny zamek do drzwi czy… oryginalny materiał na sukienkę – to najlepiej udać się do Sham Shui Po. Miłośnicy Japonii mogą zajrzeć do położonego obok centrum handlowego Dragon Center.

W Sham Shui Po, jeśli mamy dużo wolnego czasu, możemy także po prostu zwyczajnie się poszwendać.