Nowe Terytoria

Nowe Terytoria – część lądowa wraz z licznymi wyspami, otaczające wyspę Hongkong, które Anglicy wypożyczyli w 1898 roku na 99 lat. W skład wypożyczonych terytoriów wszedł obszar ziemi rozciągający się od południowej części Chin (rzeka Shenzhen) i przylegający do półwyspu Kowloon (wraz z jego północną częścią) oraz tzw. wyspy zewnętrzne jak: Lantau, Cheung Chau, Lamma etc.

☆☆☆☆☆☆ Wyspa Cheung Chau

To jedna z wysp, w której można się zakochać od pierwszego postawienia stopy na lądzie. W weekendy nabrzeże Cheung Chau jest wypełnione „lokalnymi turystami” i dlatego nie zaszkodzi skierować swoje kroki bardziej w głąb wyspy, gdzie na ogół  turyści rzadziej docierają. Popularne w Cheung Chau jest uliczne jedzenie i lunch lub kolację możemy zjeść w jednej z otwartych restauracji przy nabrzeżu, oferujących owoce morza.

Cheung Chau
Cheung Chau

☆☆☆ Wyspa Peng Chau

Peng Chau to niewielka wyspa oddalona zaledwie pół godziny drogi od centrum miasta (Central). W latach 70-tych i 80-tych znajdowało się tutaj wiele zakładów włókienniczych, po przeniesieniu produkcji do Chin, życie na wyspie wróciło do dawnego, ospałego rytmu. Dowiedz się więcej. Zobacz najnowsze zdjęcia.

Peng Chau
Peng Chau

☆☆☆ Tin Shui Wai

Miasteczko w Nowych Terytoriach słynące z dużej ilości wysokich budynków mieszkalnych, często ściśle do siebie przylegających. Dobre miejsce na zrobienie ciekawych zdjęć. Obok stacji metra Tin Shui Wai znajdziemy początek trasy turystycznej: Ping Shan Heritage Trail. Stacja metra Tin Shui Wai.

Tin Shui Wai
Tin Shui Wai

☆☆☆ Bruce Lee:Kung Fu ‧ Art ‧ Life

Do 20-go lipca 2020 roku możemy zobaczyć wystawę: Bruce Lee: Kung Fu ‧ Art ‧ Life w Heritage Museum w Sha Tin. Niestety mimo, że Hongkong jest miastem rodzinnym Bruce’a Lee, nadal nie mamy muzeum poświęconego mistrzowi sztuk walki… Więcej informacji w języka angielskim na stronie muzeum. Stacja metra (MTR) Che Kung Temple, exit A.

☆☆☆☆ Wyspa Ma Wan, Noah Ark

Arka Noego na wyspie Ma Wan to przede wszystkim chrześcijańskie centrum edukacyjne dla dzieci i młodzieży, choć także hotel. Tuż nad Arką przebiega jeden z najdłuższych mostów zawieszanych na świecie Tsing Ma Bridge. Arka Noego położona jest niedaleko przystani promowej Park Island (nazwa osiedla mieszkaniowego na wyspie Ma Wan). Warto na wyspie Ma Wan zwiedzić opuszczoną wioskę jak i nowoczesne osiedle mieszkaniowe. Prom z Central lub autobus z Tsing Yi. Wybrane zdjęcia

Ma Wan Island
Ma Wan Island

☆☆☆☆ Nam Sang Wai

Nam Sang Wai – położony w dzielnicy Yuen Long obszar podmokły, z dużą ilością ptaków zatrzymujących się w okresie ich migracji, także ulubione miejsce wypoczynkowe mieszkańców Hongkongu. Dowiedz się więcej i zobacz wybrane zdjęcia

Nam Sang Wai
Nam Sang Wai

☆☆☆ Tai Po, Kwai Fong, Yuen Long, Tsuen Wan

Rzadko turyści „zapuszczają się” w te odległe dzielnice Nowych Terytoriów. A warto, oczywiście o ile mamy wystarczająco dużo czasu i chęci. Najlepiej zwiedzać część lądową Nowych Terytoriów, spacerując wokół wybranej stacji metra.

Nowe Terytoria
Nowe Terytoria

☆☆☆ Sai Kung

Stąd dostaniemy się promem m.in. na wyspy: Sharp Island, Yim Tin Tsai lub Kau Sai Chau. Minibus z Choi Hung, exit 1A

Sai Kung
Sai Kung

☆☆☆☆ Wyspa Yim Tin Tsai

Tekst wkrótce

Yim Tin Tsai
Yim Tin Tsai

☆☆☆ Wyspa Tsing Yi

Jedno z tym miejsc, które możemy zwiedzić „w drodze”, w drodze do Tung Chung (udając się do Ngong Ping) lub na wyspę Ma Wan. Podróżując metrem, wystarczy na chwilę wysiąść na stacji metra Tsing Yi, przejść przez centrum handlowe by po chwili znaleźć się na promenadzie. Wieżowce po drugiej strony promenady (w tym słynny drapacz chmur Nina Tower) to już część lądowa Nowych Terytoriów – dzielnica Tsuen Wan. Tsing Yi jest wyspą. A jeśli ktoś ma 20-30 minut czasu i lubi chodzić to polecam krótki spacer mostem Tsing Tsu

Tsuen Wan West
Tsuen Wan West

☆☆☆☆ Wyspa Lamma

Wyspa Lamma od wieków przyciągała obcokrajowców. Pierwotna nawet wyspa nazywała się Pok Liu Chau (miejsce pobytu cudzoziemców), choć na skutek błędu angielskiego kartografa, przyjęto portugalską nazwę Lamma (błotnisty, mętny), która na mapach sporządzonych przez portugalskich kolonizatorów Makau, odnosiła się jednak do pobliskiej zatoki a nie wyspy. Chińczycy z czasem przyzwyczaili się do nowej nazwy, wymawiając (intonując) Lamma w sposób, który w tłumaczeniu oznacza „południowy szpikulec”. Prom z Central.

Lamma Island
Lamma Island

☆☆☆☆ Tai Long Wan „Big Wave Bay”

W Tai Long Wan znajdziemy cztery, połączone z sobą plaże: Sai Wan, Ham Tin, Tai Wan i Tung Wan. Pierwsze dwie są chętnie odwiedzane, a przy nich znajdziemy bary i sklepiki. Plaże Tai Wan i Tung Wan są  bardziej odludne jednak popularne wśród kempingowców i miłośników surfingu. Minibus nr. 29R z Sai Kung Town (naprzeciw McDonald’s) do Sai Wan Pavilion i dalej pieszo ok 30-40 minut. Zdjęcie: https://www.itishk.com/

Big Wave Bay
Big Wave Bay

☆☆☆☆ Tap Mun (Grass Island)

Wyspa chętnie wybierana przez miejscową młodzież na weekendowy kemping. Na zwiedzanie Tap Mun wystarczy kilka godzin, gdyż wyspa jest stosunkowo niewielka. Bez wątpienia jednak oferuje zapierające nieraz w piersiach widoki, doceniane przez setki wycieczkowiczów odwiedzających Tap Mun każdego słonecznego weekendu. Polecam! Niestety dojazd na wyspę z Central to przec. 2-3 godziny w jedną stronę (metro+minibus+autobus+prom). Prom (lub speedboat) z Wong Shek Pier (do Wong Shek Pier dostaniemy się autobusem z Sai Kung).

 
Tap Mun
Tap Mun

☆☆☆ Po Toi

Na wyspy Po Toi najlepiej wybrać się w weekend (najwięcej promów). Główna wyspa, do której dowiezie nas po godzinie prom jest praktycznie już opuszczona, jednak kilkugodzinna wędrówka dobrze oznaczonym i wybetonowanym (w większości niestety) szlakiem, dostarczy nam z pewnością wielu niezapomnianych wrażeń. Prom z Aberdeen.

 
Po Toi
Po Toi

☆☆☆ Kat Hing Wai

Otoczona murem wioska Kat Hing Wai w Kam Tin (Yuen Long). Jedna z zaledwie kilku wiosek w Nowych Terytoriach z tak dobrze zachowanym murem (bez wyłomów) a nawet fosą. Historia osadnictwa klanu Tang w Kam Tin sięga podobno XI wieku, mur otaczający wioskę zbudowano jednak dopiero w 1625r., przebudowując go w 1725r.
Mur chronił mieszkańców wioski przed najeźdźcami jak i tygrysami.

 
Kat Hing Wai
Kat Hing Wai

☆☆☆☆ Tung Lung Chau

Na wyspę Tung Lung Chau dostaniemy się promem z Sai Wan Ho lub Lai Yue Mun. Podobnie jak wiele innych wysp, Tung Lung Chau jest praktycznie wyspą opuszczoną (za wyjątkiem kilku rybaków). Idealne miejsce na krótką weekendową wycieczkę.

 
Tung Lung Chau
Tung Lung Chau

☆☆☆☆ Tsuen Wan West

Do Tsuen Wan West dostaniemy się metrem (West Rail Line) z Tsim Sha Tsui East w może 20 minut. Pytanie tylko co tam robić? Tsuen Wan West to jedno z moich ulubionych miejsc w Nowych Terytoriach, zapewne z uwagi na dość luźną atmosferę. W TSW znajdziemy chyba największy market rybny, warto pospacerować nabrzeżem, przejść się do stacji metra Tsuen Wan jedną z wielu kładek nad ulicą i ogólnie pokręcić się. Oczywiście o ile będziemy mieć dodatkowych kilka dni w planie na zwiedzanie miasta.

 
Tsuen Wan West
Tsuen Wan West