Plan zwiedzania Hongkongu

Hongkong to samorządne terytorium podległe Chińskiej Republice Ludowej (od 1997r.), z odmiennym prawem, własną walutą, rządem, parlamentem, a nawet drużyna olimpijską.  Udając się z Polski do Hongkongu nie potrzebujesz wizy. Podróżując z Hongkongu do Chin (przekraczając granicę) należy mieć wizę chińską. Liczba ludności Hongkongu przekracza 7 mln 400 tyś.

[tvideo type=”youtube” clip_id=”qVaisvKbBQw” width=”640″ height=”360″ autoplay=”false” controls=”false” disablekb=”false” fs=”false” loop=”false” rel=”false” showinfo=”false” modestbranding=”false”]

Po przylocie do Hongkongu udajemy się wraz z innymi podróżnymi do imigration, gdzie urzędnik po sprawdzeniu naszego paszportu, wydrukuje nam z komputera karteczkę z informacją do kiedy możemy legalnie przebywać w mieście (90 dni). Odbieramy bagaż i kierujemy się do przystanku autobusowego, taxi lub pociągu Airport Express. Do Hongkongu możemy przywieźć legalnie tylko 19 sztuk papierosów. Szczęśliwie rzadkością są kontrole bagażu podróżników. Celników co oczywiste interesują na ogół narkotyki. Osoby palące e-papierosy powinny przywieźć e-liquid z sobą. Palenie e-papierosów nie jest popularne w Hongkongu i wkrótce ma być zakazane. Za wyjątkiem surowego mięsa i świeżych jajek, nie ma ograniczeń w przywozie żywności.

Przylot do Hongkongu

Airport Express – udając się do hotelu w dzielnicy Tsim Sha Tsui wysiadamy na przystanku Kowloon. Jeśli nasz hotel znajduje się w Wan Chai, Sheung Wan, Causeway Bay lub Central, wysiadamy na ostatnim przystanku Hong Kong. Czas przejazdu około 28 minut. Cena biletu w jedną stronę wynosi średnio 50 zł lub ok. 100 zł (w przeliczeniu) za bilet powrotny ważny 1 miesiąc. Grupowe bilety turystyczne są nieraz dużo tańsze. Dzieci w wieku 3-11 lat mają zniżki. Turyści będący przejazdem w Hongkongu i zamierzający dużo podróżować metrem, mogą nabyć na lotnisku specjalne bilety turystyczne. Sprawdź: www.hongkong.info.pl/hong-kong-airport-express-travel-pass/

Podróż do hotelu

Ze stacji Airport Express Kowloon oraz Airport Express Hong Kong do wybranych hoteli zabierze nas bezpłatnie minibus (shuttle bus). Sprawdź: http://www.mtr.com.hk/en/customer/services/complom_free_bus.html. Do hotelu z lotniska zabierze nas także specjalny autobus (bez wątpienia taniej, choć nieco dłużej). Sprawdź wykaz autobusów i hoteli. Można także wziąć taksówkę, choć to wydatek przeciętnie 300 dolarów hongkońskich, co opłaca się gdy podróżować będziemy większą grupą.

Jeśli masz wątpliwości jak najlepiej dostać się do hotelu z lotniska, skontaktuj się z nami przed przyjazdem!

The Peak
The Peak

Plan nr 1 – Hongkong + Kowloon

To najczęściej wybierany plan wśród wycieczkowiczów. W zależności od tempa zwiedzania, w ciągu 7-8 godzin zobaczycie najważniejsze miejsca na wyspie Hongkong i półwyspie Kowloon. Uwaga! Plan zwiedzania wyspy Hongkong i Kowloon jest umiarkowanie intensywny, Osoby schorowane, starsze, które nie mogą długo chodzić, proszę o wcześniejsze zgłoszenie tego faktu przewodnikowi, który dostosuje tempo zwiedzania do możliwości turysty. Większym grupom zalecam wynajęcie wcześniej minibusika lub autobusu.

Możesz ograniczyć zwiedzanie z przewodnikiem do 6 godzin, w przypadku osób młodych i znających język angielski. Główne atrakcje jak: taras widokowy The Peak i/lub promenadę w Tsim Sha Tsui, na ogół turyści mogą zobaczyć sami (wszystko jest dobrze oznaczone). Przewodnik udzieli tutaj wszelkich niezbędnych informacji, pomoże w zakupie biletów etc.

Tamar
Tamar
Star Ferry
Star Ferry
Aqualuna, Hong Kong
Aqualuna, Hong Kong
Tism Sha Tsui
Tism Sha Tsui
The Peak 428
The Peak 428
Former French Mission Bldg
Former French Mission Bldg
The Peak Tram
The Peak Tram
Zatoka Wiktorii
Zatoka Wiktorii
Hollywood Road
Hollywood Road
Hong Kong Park
Hong Kong Park
Tai Kwun
Tai Kwun
Maritime Museum
Maritime Museum

Miejsca, które zobaczymy: Tamar (siedziba parlamentu i rządu Hongkongu), Tai Kwun (dawne więzienie, policja, sąd), SoHo (zachodnie puby i restauracje, Hollywood Road (ulica z antykami), schody ruchome Central-Mid Level Escalators, Former French Mission Buiding, Plac Statui, Katedrę Św. Jana, Hong Kong Park, Causeway Bay i Times Square, Tsim Sha Tsui, The Peak. Na życzenie Aberdeen. Podróżować będziemy promem Star Ferry, piętrowym tramwajem, metrem, autobusem i kolejką linową.

Koszt wynajęcia przewodnika: 6 godz. * 25 USD = 150 USD. W przypadku wydłużenia zwiedzania do 8 godzin – 200 USD (8*25 USD).

Na ogół odbieram turystów z hotelu o 10 rano. Udajemy się na początek na promenadę w Tsim Sha Tsui, wcześniej mogę pomóc wymienić w dobrym kantorze pieniądze (kurs wymiany 1 USD = 7,78 HKD przec.) i zakupić kartę na przejazdy Octopus, kartę SIM etc. W trakcie zwiedzania miasta mówię dużo o historii powstania Hongkongu ale także o przyczynach obecnych protestów. Turystom, którzy sami chcą pojechać do np. Makau pomagam w ułożeniu planu zwiedzania itp. Jeśli ktoś chce kupić chińską herbatę, możemy wstąpić po drodze do sklepu z herbatą. Około godziny 14-15:00 powinniśmy zjeść lunch.

The Peak
The Peak
Hong Kong Park
Hong Kong Park

Plan nr 2 – wyspa Lantau

Metrem lub mini busikiem jedziemy do Tung Chung. W dzielnicy Tung Chung (wyspa Lantau) znajduje się stacja kolejki linowej Ngong Ping 360. Kolejką udajemy się do wioski Ngong Ping i słynnego na świecie posągu Wielkiego Buddy. Zwiedzamy Ngong Ping, posąg Buddy oraz klasztor buddyjski Po Lin. Z Ngong Ping autobusem jedziemy do wioski rybackiej na palach Tai O. W klasztorze jemy lunch wegetariański. Lunch możemy także zjeść w Tai O (lokalna kuchnia grupy etnicznej Tanka).

Ma Wan Island
Ma Wan Island
Po Lin Monastery
Po Lin Monastery
Ngong Ping
Ngong Ping
Tai O, Lantau Island
Tai O, Lantau Island
Cable Car Ngong Ping 360
Cable Car Ngong Ping 360
Wisdom Path
Wisdom Path
Chinese-White-Dolphin

Czas zwiedzania wyspy Lantau – przec. 6 do 7 godzin. Po zakończeniu zwiedzania turyści mogą pozostać w ogromnym (właśnie znacznie rozbudowanym) outlecie mieszczącym się przy metrze Tung Chung, zrobić zakupy, zjeść lunch etc. i sami powrócić do hotelu, korzystając ze wskazówek przewodnika.

Koszt wynajęcia przewodnika: 6 godz. * 26 USD = 150 USD. W przypadku wydłużenia zwiedzania do 8 godzin – 200 USD (8*25 USD).

Plan nr 3 – Makau

Obrót gotówki w kasynach w Makau jest już 7 razy większy niż w słynnym Las Vegas!!! Największe i najdroższe kasyna na świecie są obecnie w Makau! Venetian, Parisian, Grand Lisboa, Wynn Palace, MGM, Galaxy… Oczywiście kasyna, nie są głównym celem wycieczki do Makau. Kasyna na pewno urzekną nas swoim bogactwem i przepychem, jednak to spacer romantycznymi uliczkami wysp Taipa, Coloane oraz Makau, sprawi nam najwięcej radości.

Venetian Macao
Venetian Macao
Galaxy, Macau
Galaxy, Macau
Guia Lighthouse
Guia Lighthouse
Senado Square
Senado Square
Macau Tower
Macau Tower
Nam Van Lake
Nam Van Lake

Zwiedzanie Makau rozpoczynamy od kasyn (Taipa) lub od starówki (półwysem Makau), w zależności od Waszych preferencji. W trakcie zwiedzanie zobaczymy najważniejsze turystyczne i historyczne miejsca jak: Senado Square, Ruiny Kościoła Św. Pawła, Fortress Hill, Grand Lisboa, Happiness Street, Świątynia A-Ma, Penha Hill, Guia Hill (na życzenie), Taipa Village oraz kasyna jak: Venetian, Parisian, Wynn Palace, Galaxy.  Czas zwiedzania (licząc od wyjścia z hotelu) do powrotu – 10-12 godzin. 

Opłata za pobyt opiekuna/przewodnika w Makau to 250 USD. Uczestnik wycieczki pokrywa wszystkie opłaty związane z transportem. Cena biletu w 1 stronę to przec. 20-25 USD.

Makau
Makau

Plan nr 4 – Wyspa Cheung Chau

Na wyspę Cheung Chau dostaniemy się promem z Central (40-50 minut). Trudno opisać w kilku zdaniach urok tej wyspy. Bez wątpienia to najbardziej urokliwa wyspa w całym Hongkongu. Na wyspę warto popłynąć by poszwędać się. Pójść na jedną plażę, na drugą, pospacerować nabrzeżem, wspiąć się na górę (piękna panorama wyspy). Na wyspie Cheung Chau popularne jest jedzenie uliczne. Kulki rybne na patyku etc. Na lunch można przysiąść w jednym z otwartych barów-restauracji przy głównej ulicy i zjeść owoce morza (dość tanio).

By wybrać się na Cheung Chau nie potrzebujesz przewodnika, jeśli jednak chcesz mogę na tę wyspę pojechać z Tobą/Wami. Wraz z podróżą na zwiedzanie Cheung Chau powinniśmy przeznaczyć ok 5 godzin. Maksymalnie 6. Koszt pracy przewodnika – 20 USD/godz., czyli wspólna wyprawa na wyspę wyniesie Was 100-120 USD.

Cheung Chau
Cheung Chau
Cheung Chau
Cheung Chau
Pak Tai Temple
Pak Tai Temple
Po Yue Wan
Po Yue Wan
Cheung Po Tsai Cave
Cheung Po Tsai Cave
Tung Wan Beach
Tung Wan Beach
Sai Wan
Sai Wan
Nam Tam Wan
Nam Tam Wan
Pak Tai Playground
Pak Tai Playground
Cheung Chau
Cheung Chau
Peak Road
Peak Road
Tung Wan Beach
Tung Wan Beach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.