Przykładowy plan zwiedzania Hongkongu i Makau z przewodnikiem (1-3 dni)

Hongkong to samorządne terytorium podległe Chińskiej Republice Ludowej (od 1997r.), z odmiennym prawem, własną walutą, rządem, parlamentem, a nawet drużyna olimpijską.  Udając się z Polski do Hongkongu nie potrzebujesz wizy. Podróżując z Hongkongu do Chin (przekraczając granicę) należy mieć wizę chińską. Liczba ludności Hongkongu przekracza 7 mln 400 tyś.

Po przylocie do Hongkongu udajemy się wraz z innymi podróżnymi do imigration, gdzie urzędnik wbije nam do paszportu pieczątkę (wizę) zezwalającą na pobyt w mieście do 90 dni. Odbieramy bagaż i kierujemy się do Airport Express (szybka kolej łącząca lotnisko z  półwyspem Kowloon i wyspą Hongkong).

Informacyjnie! Do Hongkongu możemy przywieźć legalnie tylko 19 paczek papierosów. Szczęśliwie rzadkością są kontrole bagażu podróżników, gdyż urzędników celnych interesują głównie narkotyki.

Przylot do Hongkongu

Udając się do hotelu w dzielnicy Tsim Sha Tsui wysiadamy na przystanku Kowloon. Jeśli nasz hotel znajduje się w Wan Chai, Sheung Wan, Causeway Bay lub Central, wysiadamy na ostatnim przystanku Hong Kong. Czas przejazdu około 28 minut. Cena biletu w jedną stronę wynosi średnio 50 zł lub ok. 100 zł (w przeliczeniu) za bilet powrotny ważny 1 miesiąc. Grupowe bilety turystyczne są nieraz dużo tańsze. Dzieci w wieku 3-11 lat mają zniżki. Turyści będący przejazdem w Hongkongu i zamierzający dużo podróżować metrem, mogą nabyć na lotnisku specjalne bilety turystyczne. Sprawdź: www.hongkong.info.pl/hong-kong-airport-express-travel-pass/

Podróż do hotelu

Ze stacji Airport Express Kowloon oraz Hong Kong do wybranych hoteli zabierze nas bezpłatnie minibus (shuttle bus). Sprawdź: http://www.mtr.com.hk/en/customer/services/complom_free_bus.html. Do hotelu z lotniska zabierze nas także specjalny autobus (bez wątpienia taniej, choć dłużej). Sprawdź wykaz autobusów i hoteli. Można także wziąć taksówkę, choć to wydatek przeciętnie 300 dolarów hongkońskich, co opłaca się gdy podróżować będziemy większą grupą (taksówka opłaca się już przy 3 pasażerach).

Jeśli masz wątpliwości jak najlepiej dostać się do hotelu z lotniska, skontaktuj się z nami przed przyjazdem!
Hong Kong The Peak

Plan nr 1 - Hongkong + Kowloon

To najchętniej wybierany plan wśród wycieczkowiczów. W zależności od tempa zwiedzania, w ciągu 7-8 godzin, turysta zobaczy najważniejsza miejsca na wyspie Hongkong i półwyspie Kowloon.
Uwaga! Plan zwiedzania wyspy Hongkong i Kowloon jest umiarkowanie intensywny, Osoby schorowane, starsze, które nie mogą długo chodzić, proszę o wcześniejsze zgłoszenie tego faktu przewodnikowi, który dostosuje tempo zwiedzania do możliwości turysty.
Man Mo Temple
Hong Kong Sheung Wan
Tsim Sha Tsui Promenade
Hong Kong Wan Chai Double Decker Tram
Hong Kong ICC
Hong Kong Sham Shui Po

Jeśli nasz hotel będzie w Tsim Sha Tsui (Kowloon), to na wyspę Hongkong popłyniemy zabytkowym promem Star Ferry. Z promu będziemy mieli przepiękny widok na położone na nabrzeżu dzielnice Wan Chai, Admiralty, Central i Sheung Wan. Po dotarciu do Central, rozpoczniemy zwiedzanie zarówno Central i sąsiedującego Sheung Wan.

Plan nr 1: Promenada w Tsim Sha Tsui, Aleja Gwiazd, prom Star Ferry, taras widokowy Sky Terrace 428 (The Peak), Times Square w Causeway Bay, Hong Kong Park, Katedra Św. Jana, Tai Kwun, Central Mid-Level Escalators, SoHo, Man Mo Temple, piętrowy tramwaj, kolejka linowa The Peak Tram, zatoka Aberdeen. To tak w dużym skrócie. Czas zwiedzania: 10:00 – 18:00 lub 12:00 – 20:00. Koszt wycieczki dla grupy 1-3 (os): 160 USD (8 godz.*20 USD). Przy skróceniu zwiedzania o 2 godziny, z planu zwiedzania zostanie wyłączona w uzgodnieniu z turystami jedna z atrakcji). Uczestnik wycieczki pokrywa wszystkie opłaty związane z transportem.

Najważniejszą atrakcją Hongkongu jest The Peak (pol. Wzgórze Wiktorii). Na The Peak udamy się po zakończeniu zwiedzania Sheung Wan i Central. Wcześniej zjemy lunch, popularne w Hongkongu pierożki lub dumplings czyli dim sum.

Po zapierającym dech w piersiach widoku z The Peak, pojedziemy kolejką linową The Peak Tram na dół, do stacji początkowej w Admiralty. Jeszcze tylko pozostanie zobaczyć centrum miasta czyli dzielnicę Causeway Bay oraz pokaz świateł i laserów w Tsim Sha Tsui o 20:00. Na koniec zainteresowani turyści mogą udać się się na 45 minutową przejażdżkę promem Aqualuna lub Duk Ling. Przewodnik pomoże kupić bilety.

The Peak
VH6

Plan nr 2 - wyspa Lantau

W pierwszej kolejności udajemy się metrem do Tung Chung. W dzielnicy Tung Chung (wyspa Lantau) znajduje się początkowa stacja kolejki linowej Ngong Ping 360. Kolejką udamy się do wioski Ngong Ping i słynnego na świecie posągu Wielkiego Buddy. Zwiedzamy Ngong Ping, posąg Buddy oraz klasztor buddyjski Po Lin. W klasztorze jemy lunch wegetariański.

Ma Wan, Hongkong
Hong Kong Po Lin Monastery
Cable Car Ngong Ping 360
Hong Kong Big Buddha
Tai O
Dreaming in Tai O
Chinese-White-Dolphin

Po zakończeniu zwiedzania Ngong Ping, taksówką lub autobusem udamy się do zbudowanej na palach wioski rybackiej Tai O, zamieszkiwanej przez grupę etniczną Tanka. W Tai O wybierzemy się na krótką wycieczkę łódką w poszukiwaniu różowych delfinów, zwiedzimy samą wioskę a na koniec zjemy w Tai O kolację, na którą złożą się lokalne/regionalne dania. Tanio i bardzo smacznie.

Plan nr 2: Wyspa Ma Wan i Arka Noego (na życzenie)kolejka linowa Ngong Ping 360, posąg Wielkiego Buddy i klasztor Po Lin, wioska rybacka Tai O. Czas zwiedzania: 10:00 – 18:00. Koszt wycieczki dla grupy do 3 osób: 140-160 USD (przec. 7-8 godz.*20 USD). Uczestnik wycieczki pokrywa wszystkie opłaty związane z transportem.

Plan nr 3 - Makau

Kto nie zna Las Vegas?! A kto z Was słyszał Makau? A czy wiesz, że obrót/przychód  kasyn w Makau jest już 7 razy większy niż w słynnym Las Vegas? Czy wiesz, że najświetniejsze, najdroższe kasyna na świecie są w Makau? Venetian, Parisian, Grand Lisboa, Wynn Palace, MGm Cotai, Galaxy… Oczywiście kasyna, nie są głównym celem wycieczki do Makau. Kasyna na pewno urzekną nas swoim bogactwem i przepychem, jednak to spacer romantycznymi uliczkami wysp Taipa, Coloane oraz Makau, sprawi nam najwięcej radości.

Plac Senatu, Makau
Lighthouse, Guia Hill
Taipa
Ruiny Kościoła św. Pawła Makau

Plan nr 3 Makau: Senado Square, Ruiny Kościoła Św. Pawła, Fortress Hill, Grand Lisboa, Happiness Street, Świątynia A-Ma, Penha Hill, Guia Hill (na życzenie), Taipa Village, Venetian, Parisian, Wynn Palace.  Czas: przec. 9:00 – 19:00 lub 9:00 – 20:00. Koszt wycieczki do 4 osób: 200 USD lub 220 USD 10 lub 11 godz.*20 USD). Uczestnik wycieczki pokrywa wszystkie opłaty związane z transportem.

Morpheus

Plan nr 4 - Kowloon

Uwaga! Program zwiedzania Kowloon w trakcie przygotowywania. Program zwiedzania Kowloon dostępny będzie od września 2019r.

Kowloon to nie tylko Tsim Sha Tsui. Właściwie prawdziwe Kowloon z Tsim Sha Tsui opanowanego obecnie przez turystów i hinduskich krawców, ma niewiele wspólnego. Zwiedzanie ograniczmy głównie do „starego” Kowloon tj. części półwyspu otrzymanego przez Anglików po Drugiej Wojnie Opiumowej w 1860 roku: Yau Ma Tei, Mong Kok, To Kwa Wan, Kowloon City, Sham Shui Po, Tsim Sha Tsui.

Zwidzanie ograniczone będzie do miejsc atrakcyjnych dla każdego fotografa. Zarówno amatora jak i profesjonalisty. Przygotowując trasę zwiedzania, uwzględnię porę dnia, oraz kąt padania słońca by wszystkie zrobione fotki wyszły fantastycznie. W programie uwzględnionych będzie dużo starych budynków z lat 50-tych i 60-tych, miejsca historyczne jak Kowloon Walled City, miejsca z dużą ilością neonów, ulice znane z prostytucji i przepowiadaczy fortuny, „sypialnię” bezdomnych pod mostem, podstawówkę do której uczęszczał Bruce Lee itp.

Czas zwiedzania wraz z lunchem – 6 godzin.

To Kwa Wan
Sham Shui Po, Hong Kong
Tai Kok Tsui, Hong Kong
Mongkok
Kowloon City
Kowloon City