Przylot do Hongkongu

Po przylocie do Hongkongu udajemy się do IMIGRATION, gdzie urzędnik po sprawdzeniu naszego paszportu, wydrukuje nam karteczkę z informacją do kiedy możemy przebywać w mieście bez wizy (90 dni). Odbieramy bagaż i kierujemy się do przystanku autobusowego, taxi lub pociągu Airport Express. 

Airport Express (szybka kolej z lotniska) – udając się do hotelu w dzielnicy Tsim Sha Tsui wysiadamy na przystanku Kowloon. Jeśli nasz hotel znajduje się w Wan Chai, Sheung Wan, Causeway Bay lub Central, wysiadamy na ostatnim przystanku Hong Kong. 

Czas przejazdu około 28 minut. Cena biletu w jedną stronę wynosi średnio 50 zł lub ok. 100 zł (w przeliczeniu) za bilet powrotny ważny 1 miesiąc. Grupowe bilety turystyczne są nieraz dużo tańsze. Dzieci w wieku 3-11 lat mają zniżki. Turyści będący przejazdem w Hongkongu i zamierzający dużo podróżować metrem, mogą nabyć na lotnisku specjalne bilety turystyczne. SPRAWDŹ

Ze stacji Airport Express Kowloon oraz Airport Express Hong Kong do wybranych hoteli zabierze nas bezpłatnie minibus (shuttle bus). SPRAWDŹ

Do hotelu z lotniska zabierze nas także autobus. Sprawdź wykaz autobusów i hoteli. Można także wziąć taksówkę, choć to wydatek przeciętnie 300 dolarów hongkońskich, co opłaca się, gdy podróżować będziemy większą grupą.

A jeśli będzie nas stać to możemy zamówić hotelowy samochód z kierowcą.

Wyspa Hongkong i półwysep Kowloon

W zależności od tempa zwiedzania, w ciągu 7-8 godzin zobaczycie najważniejsze miejsca na wyspie Hongkong i półwyspie Kowloon. Uwaga! Plan zwiedzania wyspy Hongkong i Kowloon jest umiarkowanie intensywny, Osoby schorowane, starsze, które nie mogą długo chodzić, proszę o wcześniejsze zgłoszenie tego faktu przewodnikowi, który dostosuje tempo zwiedzania do możliwości turysty. Większym grupom zalecam wynajęcie minibusika lub autobusu. Koszt ok. 1200-500 zł za 8 godzin. W minibusik lub autobus możemy także zapakować Wasz bagaż a na koniec odwieźć Was na lotnisko.

Możesz ograniczyć zwiedzanie z przewodnikiem do 6 godzin, w przypadku osób młodych i znających język angielski. Główne atrakcje jak: taras widokowy The Peak i/lub promenadę w Tsim Sha Tsui, na ogół turyści mogą zobaczyć sami (wszystko jest dobrze oznaczone). Przewodnik udzieli tutaj wszelkich niezbędnych informacji, pomoże w zakupie biletów etc.

Miejsca, które zobaczymy: Tamar (siedziba parlamentu i rządu Hongkongu), Tai Kwun (dawne więzienie, policja, sąd), SoHo (zachodnie puby i restauracje, Hollywood Road (ulica z antykami), schody ruchome Central-Mid Level Escalators, Former French Mission Buiding, Plac Statui, Katedrę Św. Jana, Hong Kong Park, Causeway Bay i Times Square, Tsim Sha Tsui, The Peak. Na życzenie Aberdeen. Podróżować będziemy promem Star Ferry, piętrowym tramwajem, metrem, autobusem i kolejką linową.

Na ogół odbieram turystów z hotelu o 10 rano. Udajemy się na początek na promenadę w Tsim Sha Tsui, wcześniej mogę pomóc wymienić w dobrym kantorze pieniądze (kurs wymiany 1 USD = 7,78 HKD przec.) i zakupić kartę na przejazdy Octopus, kartę SIM etc. W trakcie zwiedzania miasta mówię dużo o historii powstania Hongkongu ale także o przyczynach obecnych protestów. Turystom, którzy sami chcą pojechać do np. Makau pomagam w ułożeniu planu zwiedzania itp. Jeśli ktoś chce kupić chińską herbatę, możemy wstąpić po drodze do sklepu z herbatą. Około godziny 14-15:00 powinniśmy zjeść lunch.

Wyspa Lantau

Metrem lub mini busikiem jedziemy do Tung Chung. W dzielnicy Tung Chung (wyspa Lantau) znajduje się stacja kolejki linowej Ngong Ping 360. Kolejką udajemy się do wioski Ngong Ping i słynnego na świecie posągu Wielkiego Buddy. Zwiedzamy Ngong Ping, posąg Buddy oraz klasztor buddyjski Po Lin. Z Ngong Ping autobusem jedziemy do wioski rybackiej na palach Tai O. W klasztorze jemy lunch wegetariański. Lunch możemy także zjeść w Tai O (lokalna kuchnia grupy etnicznej Tanka). Czas zwiedzania wyspy Lantau – przec. 6 do 7 godzin. Po zakończeniu zwiedzania turyści mogą pozostać w ogromnym (właśnie znacznie rozbudowanym) outlecie mieszczącym się przy metrze Tung Chung, zrobić zakupy, zjeść lunch etc. i sami powrócić do hotelu, korzystając ze wskazówek przewodnika. Przed rozpoczęciem zwiedzania wyspy Lantau, możemy zahaczyć o wyspę Ma Wan, na której znajduje się Arka Noego.

Makau

Obrót gotówki w kasynach w Makau jest już 7 razy większy niż w słynnym Las Vegas!!! Największe i najdroższe kasyna na świecie są obecnie w Makau! Venetian, Parisian, Grand Lisboa, Wynn Palace, MGM, Galaxy… Oczywiście kasyna, nie są głównym celem wycieczki do Makau. Kasyna na pewno urzekną nas swoim bogactwem i przepychem, jednak to spacer romantycznymi uliczkami wysp Taipa, Coloane oraz Makau, sprawi nam najwięcej radości.
Zwiedzanie Makau rozpoczynamy od kasyn (Taipa) lub od starówki (półwysem Makau), w zależności od Waszych preferencji. W trakcie zwiedzanie zobaczymy najważniejsze turystyczne i historyczne miejsca jak: Senado Square, Ruiny Kościoła Św. Pawła, Fortress Hill, Grand Lisboa, Happiness Street, Świątynia A-Ma, Penha Hill, Guia Hill (na życzenie), Taipa Village oraz kasyna jak: Venetian, Parisian, Wynn Palace, Galaxy. Czas zwiedzania (licząc od wyjścia z hotelu) do powrotu – 10-12 godzin.

Wyspa Cheung Chau

Na wyspę Cheung Chau dostaniemy się promem z Central (40-50 minut). Trudno opisać w kilku zdaniach urok tej wyspy. Bez wątpienia to najbardziej urokliwa wyspa w całym Hongkongu. Na wyspę warto popłynąć by poszwędać się. Pójść na jedną plażę, na drugą, pospacerować nabrzeżem, wspiąć się na górę (piękna panorama wyspy). Na wyspie Cheung Chau popularne jest jedzenie uliczne. Kulki rybne na patyku etc. Na lunch można przysiąść w jednym z otwartych barów-restauracji przy głównej ulicy i zjeść owoce morza (dość tanio).

By wybrać się na Cheung Chau nie potrzebujesz przewodnika, jeśli jednak chcesz mogę na tę wyspę pojechać z Tobą/Wami. Wraz z podróżą na zwiedzanie Cheung Chau powinniśmy przeznaczyć ok 5 godzin. Maksymalnie 6.