Termin Nowe Terytoria odnosi się do części lądowej Hongkongu oraz wysp, które Anglicy wzięli w 1899 roku w leasing na 99 lat. W skład Nowych Terytoriów wchodzi obszar ziemi rozciągający się od południowej części Chin (miasto Shenzhen) i przylegający do półwyspu Kowloon (wraz z jego północną częścią) oraz tzw. wyspy zewnętrzne. Największą wyspą Nowych Terytoriów jest Lantau.

Lantau

Wyspa Lantau jest największą wyspą Specjalnego Regionu Administracyjnego Hongkong, i niemal dwukrotnie tak dużą jak wyspa Hongkong. W przeciwieństwie do głównej wyspy SRA Hongkong, wyspa Lantau jest słabo zaludniona a znaczną część jej powierzchni zajmują rezerwaty. Wyspa Lantau jest ulubionym miejscem wypraw weekendowych wycieczkowiczów.

Wyspa Lantau: kolejka linowa (Ngong Ping 360)

Kolejka linowa łączy miasteczko Tung Chung na wyspie Lantau z położoną w górach wyżyną Ngong Ping. Blisko 20 minutowa przejażdżka dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń. Koszt najtańszego biletu w jedną stronę to 145 HKD (ok 65 zł). Z Ngong Ping (po zobaczeniu posągu Buddy i klasztoru Po Lin) możemy udać się autobusem nr 21 i do wioski rybackiej  Tai O a z Tai O powrócić autobusem nr 11 bezpośrednio do Tung Chung.

Stacja metra (MTR) Tung Chung

Wyspa Lantau: Ngong Ping

W wiosce Ngong Ping znajduje się największy na świecie posąg siedzącego Buddy (Tian Tan Buddha, 34m) oraz buddyjski klasztor Po Lin. Zwiedzanie Ngong Ping przeciętnie zajmuje 2 godziny. Po zwiedzaniu możemy w klasztorze zjeść stosunkowo niedrogi wegetariański posiłek (ok 50 zł). Z Ngong Ping autobusem (nr 21) dostaniemy się do wioski rybackiej Tai O.

Kolejka linowa Ngong Ping 360

Tai O

Wioska rybacka na palach, zamieszkiwana przez grupę etniczną Tanka. Obecnie Tai O to rodzaj lokalnego skansenu, chętnie odwiedzanego przez turystów z całego świata. W Tai O popularne są wyprawy łodziami motorowymi na poszukiwanie różowych delfinów. Na pewno warto udać się w głąb wioski i zobaczyć domki na palach od środka, a jeśli zgłodniejemy, możemy skosztować lokalnej kuchni, np. w Tai O Crossing Boat Restaurant.

Najszybciej: autobus z Tung Chung lub Ngong Ping

Wyspa Cheung Chau

To jedna z wysp, w której można się zakochać od pierwszego postawienia stopy na lądzie. W weekendy nabrzeże Cheung Chau jest wypełnione „lokalnymi turystami” i dlatego nie zaszkodzi skierować swoje kroki bardziej w głąb wyspy, gdzie na ogół  turyści rzadziej docierają. Popularne w Cheung Chau jest uliczne jedzenie, natomiast ze względu na różnice w florze bakteryjnej, raczej powinniśmy unikać jedzenia owoców morza (szczególnie surowych jak ostrygi) w licznych restauracjach położonych przy głównej ulicy Cheung Chau.

Prom z Central lub Aberdeen.

Bruce Lee:Kung Fu ‧ Art ‧ Life

Do 20-go lipca 2018 roku możemy jeszcze zobaczyć wystawę: Bruce Lee: Kung Fu ‧ Art ‧ Life w Heritage Museum w Sha Tin. Niestety mimo, że Hongkong jest miastem rodzinnym Bruce’a Lee, nadal nie mamy muzeum poświęconego mistrzowi sztuk walki… Więcej informacji w języka angielskim na stronie muzeum.

Stacja metra (MTR) Sha Tin

Cheung Sha Lower Beach

Jedna z najładniejszych plaż w Hongkongu. Plaża Lower Cheung Sha Beach położona jest niecałe 10 minut drogi autobusem od plaży w Pui O i ok. 15 minut od miasteczka Mui Wo (Lantau).  Wokół jest dużo punktów gastronomicznych a plaża jest duża i czysta. W sezonie bezpieczeństwa kąpiących się w morzu regularnie pilnują ratownicy. Przy plaży Cheung Sha Lower są przebieralnie, prysznice i toalety.

Autobus z Mui Wo (wyspa Lantau)

Noah Ark w Ma Wan

Arka Noego na wyspie Ma Wan to przede wszystkim chrześcijańskie centrum edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Tuż nad Arką przebiega jeden z najdłuższych mostów zawieszanych na świecie Tsing Ma. Arka Noego położona jest niedaleko przystani promów Park Island (nazwa osiedla mieszkaniowego na wyspie Ma Wan). Warto na wyspie Ma Wan zwiedzić opuszczoną wioskę jak i nowoczesne osiedle mieszkaniowe.

Prom z Central lub autobus z Tsing Yi.

Sai Kung

Stąd dostaniemy się promem m.in. na wyspy: Sharp Island, Yim Tin Tsai lub Kau Sai Chau.

Minibus z Choi Hung 1A

Wyspa Lamma

Wyspa Lamma od wieków przyciągała obcokrajowców. Pierwotna nawet wyspa nazywała się Pok Liu Chau (miejsce pobytu cudzoziemców), choć na skutek błędu angielskiego kartografa, przyjęto portugalską nazwę Lamma (błotnisty, mętny), która na mapach sporządzonych przez portugalskich kolonizatorów Makau, odnosiła się jednak do pobliskiej zatoki a nie wyspy. Chińczycy z czasem przyzwyczaili się do nowej nazwy, wymawiając (intonując) Lamma w sposób, który w tłumaczeniu oznacza „południowy szpikulec”. Dowiedz się więcej

Prom z Central