Tai O

Nowe Terytoria – część lądowa wraz z licznymi wyspami, otaczające wyspę Hongkong, które Anglicy wypożyczyli w 1898 roku na 99 lat. W skład wypożyczonych terytoriów wchodził obszar ziemi rozciągający się od południowej części Chin (rzeka Shenzhen) i przylegający do półwyspu Kowloon (wraz z jego północną częścią) oraz tzw. wyspy zewnętrzne. Największą wyspą Nowych Terytoriów jest Lantau.

Nowe Terytoria - co zwiedzić, co zobaczyć

To nie biedni mieszkańcy Hongkongu czy Chin przesiadują długie godziny w kartonowych domkach na ulicy w niedziele i święta. To nasze pomocnice domowe z Filipin lub Indonezji. Panie ciężko pracują przez cały tydzień i jedynie w niedziele oraz święta mają wolne. Co zrozumiałe, chcą się wówczas spotkać z koleżankami, przyjaciółkami, nieraz z tej samej wioski lub miasteczka. I to jest normalne. Nam to nie przeszkadza. A że na kartonach…. Nie wygonimy jednak kilkuset tysięcy pań z centrum miasta, na obrzeża (to już byłaby dyskryminacja)…

☆☆☆☆☆☆  koniecznie  ☆☆☆☆  warto  ☆☆☆  w wolnej chwili

☆☆☆☆☆☆ Wyspa Lantau: kolejka linowa (Ngong Ping 360)

Kolejka linowa łączy miasteczko Tung Chung na wyspie Lantau z położoną w górach wyżyną Ngong Ping. Blisko 20 minutowa przejażdżka dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń. Koszt najtańszego biletu w jedną stronę to 145 HKD (ok 65 zł). Z Ngong Ping (po zobaczeniu posągu Buddy i klasztoru Po Lin) możemy udać się autobusem nr 21 i do wioski rybackiej  Tai O a z Tai O powrócić autobusem nr 11 bezpośrednio do Tung Chung. Metro (MTR) Tung Chung Line do stacji Tung Chung.

☆☆☆☆☆☆ Wyspa Lantau: Ngong Ping

W wiosce Ngong Ping znajduje się największy na świecie posąg siedzącego Buddy (Tian Tan Buddha, 34m) oraz buddyjski klasztor Po Lin. Zwiedzanie Ngong Ping przeciętnie zajmuje 2 godziny. Po zwiedzaniu możemy w klasztorze zjeść stosunkowo niedrogi wegetariański posiłek (ok 50 zł). Z Ngong Ping autobusem (nr 21) dostaniemy się do wioski rybackiej Tai O. Kolejka linowa Ngong Ping 360.

☆☆☆☆☆☆ Wyspa Lantau, Tai O

Wioska rybacka na palach, zamieszkiwana przez grupę etniczną Tanka. Obecnie Tai O to rodzaj lokalnego skansenu, chętnie odwiedzanego przez turystów z całego świata. W Tai O popularne są wyprawy łodziami motorowymi na poszukiwanie różowych delfinów. Na pewno warto udać się w głąb wioski i zobaczyć domki na palach od środka, a jeśli zgłodniejemy, możemy skosztować lokalnej kuchni, np. w Tai O Crossing Boat Restaurant. Autobus nr. 21 z Ngong Ping.

☆☆☆☆☆☆ Wyspa Cheung Chau

To jedna z wysp, w której można się zakochać od pierwszego postawienia stopy na lądzie. W weekendy nabrzeże Cheung Chau jest wypełnione „lokalnymi turystami” i dlatego nie zaszkodzi skierować swoje kroki bardziej w głąb wyspy, gdzie na ogół  turyści rzadziej docierają. Popularne w Cheung Chau jest uliczne jedzenie, natomiast ze względu na różnice w florze bakteryjnej, raczej powinniśmy unikać jedzenia owoców morza (szczególnie surowych jak ostrygi) w licznych restauracjach położonych przy głównej ulicy Cheung Chau. Prom z Central lub Aberdeen.

Cheung Chau
Cheung Chau

☆☆☆ Wyspa Peng Chau

Peng Chau to niewielka wyspa oddalona zaledwie pół godziny drogi od centrum miasta (Central). W latach 70-tych i 80-tych znajdowało się tutaj wiele zakładów włókienniczych, po przeniesieniu produkcji do Chin, życie na wyspie wróciło do dawnego, ospałego rytmu. Dowiedz się więcej. Zobacz najnowsze zdjęcia.

Wyspa Peng Chau
Peng Chau

☆☆☆ Tin Shui Wai

Miasteczko w Nowych Terytoriach słynące z dużej ilości wysokich budynków mieszkalnych, często ściśle do siebie przylegających. Dobre miejsce na zrobienie ciekawych zdjęć. Obok stacji metra Tin Shui Wai znajdziemy początek trasy turystycznej: Ping Shan Heritage Trail. Stacja metra Tin Shui Wai.

☆☆☆ Bruce Lee:Kung Fu ‧ Art ‧ Life

Do 20-go lipca 2020 roku możemy zobaczyć wystawę: Bruce Lee: Kung Fu ‧ Art ‧ Life w Heritage Museum w Sha Tin. Niestety mimo, że Hongkong jest miastem rodzinnym Bruce’a Lee, nadal nie mamy muzeum poświęconego mistrzowi sztuk walki… Więcej informacji w języka angielskim na stronie muzeum. Stacja metra (MTR) Che Kung Temple, exit A.

☆☆☆☆ Wyspa Lantau, Lower Cheung Sha Beach

Jedna z najładniejszych plaż w Hongkongu. Plaża Lower Cheung Sha Beach położona jest niecałe 10 minut drogi autobusem od plaży w Pui O i ok. 15-20 minut od miasteczek Mui Wo i Tung Chung.  Przy plaży znajdziemy wiele różnych punktów gastronomicznych. W sezonie bezpieczeństwa kąpiących się w morzu regularnie pilnują ratownicy. Przy plaży Cheung Sha Lower są przebieralnie, prysznice i toalety. Autobus z Mui Wo lub Tung Chung.

☆☆☆☆ Wyspa Ma Wan, Noah Ark

Arka Noego na wyspie Ma Wan to przede wszystkim chrześcijańskie centrum edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Tuż nad Arką przebiega jeden z najdłuższych mostów zawieszanych na świecie Tsing Ma. Arka Noego położona jest niedaleko przystani promowej Park Island (nazwa osiedla mieszkaniowego na wyspie Ma Wan). Warto na wyspie Ma Wan zwiedzić opuszczoną wioskę jak i nowoczesne osiedle mieszkaniowe. Prom z Central lub autobus z Tsing Yi.

☆☆☆ Tai Po Waterfront Promenade

Wybierając się do Tai Po na spacer na pewno nie będziemy zawiedzeni. Urokliwa promenada prowadząca do morza z przepięknym widokiem na Ma On Shan. Tu wypożyczymy także za niewielką opłatą rower. Stacja metra Tai Po.

☆☆☆ Sai Kung

Stąd dostaniemy się promem m.in. na wyspy: Sharp Island, Yim Tin Tsai lub Kau Sai Chau. Minibus z Choi Hung, exit 1A

☆☆☆ Tsing Yi

Jedno z tym miejsc, które możemy zwiedzić „w drodze”, w drodze do Tung Chung (udając się do Ngong Ping) lub na wyspę Ma Wan. Podróżując metrem, wystarczy na chwilę wysiąść na stacji metra Tsing Yi, przejść przez centrum handlowe by po chwili znaleźć się na promenadzie. Wieżowce po drugiej strony promenady (w tym słynny drapacz chmur Nina Tower) to już część lądowa Nowych Terytoriów – dzielnica Tsuen Wan. Tsing Yi jest wyspą. A jeśli ktoś ma 20-30 minut czasu i lubi chodzić to polecam krótki spacer mostem Tsing Tsu

Tsuen Wan West
Tsuen Wan West

☆☆☆ Mui Wo

Mui Wo to niewielkie miasteczko-osada położone na wschodnim wybrzeżu wyspy Lantau. Tu znajdziemy nieczynną od ponad wieku kopalnię srebra, plażę z której nikt już nie korzysta oraz bawoły wodne i dzikie krowy. Mui Wo to jednak przede wszystkim przystanek dla osób udających się w dalszą podróż. Z Mui Wo w kilkanaście minut autobusem dotrzemy na popularne plaże jak Bui O czy Cheung Sha. Miłośnicy dłuższych spacerów także nie będą zawiedzeni. Jedna z popularnych tras hikingowych prowadzi do Tung Chung (3-4 godziny). Prom z Central lub autobus z Tung Chung.

☆☆☆☆ Wyspa Lamma

Wyspa Lamma od wieków przyciągała obcokrajowców. Pierwotna nawet wyspa nazywała się Pok Liu Chau (miejsce pobytu cudzoziemców), choć na skutek błędu angielskiego kartografa, przyjęto portugalską nazwę Lamma (błotnisty, mętny), która na mapach sporządzonych przez portugalskich kolonizatorów Makau, odnosiła się jednak do pobliskiej zatoki a nie wyspy. Chińczycy z czasem przyzwyczaili się do nowej nazwy, wymawiając (intonując) Lamma w sposób, który w tłumaczeniu oznacza „południowy szpikulec”. Prom z Central.

☆☆☆☆ Tai Long Wan „Big Wave Bay”

W Tai Long Wan znajdziemy cztery, połączone z sobą plaże: Sai Wan, Ham Tin, Tai Wan i Tung Wan. Pierwsze dwie są chętnie odwiedzane, a przy nich znajdziemy bary i sklepiki. Plaże Tai Wan i Tung Wan są  bardziej odludne jednak popularne wśród kempingowców i miłośników surfingu. Minibus nr. 29R z Sai Kung Town (naprzeciw McDonald’s) do Sai Wan Pavilion i dalej pieszo ok 30-40 minut

☆☆☆☆ Tap Mun (Grass Island)

Wyspa chętnie wybierana przez miejscową młodzież na weekendowy kemping. Na zwiedzanie Tap Mun wystarczy kilka godzin, gdyż wyspa jest stosunkowo niewielka. Bez wątpienia jednak oferuje zapierające nieraz w piersiach widoki, doceniane przez setki wycieczkowiczów odwiedzających Tap Mun każdego słonecznego weekendu. Polecam! Niestety dojazd na wyspę z Central to przec. 2-3 godziny w jedną stronę (metro+minibus+autobus+prom). Prom (lub speedboat) z Wong Shek Pier (do Wong Shek Pier dostaniemy się autobusem z Sai Kung).

☆☆☆ Po Toi

Na wyspy Po Toi najlepiej wybrać się w weekend (najwięcej promów). Główna wyspa, do której dowiezie nas po godzinie prom jest praktycznie już opuszczona. 2-3 godzinna wędrówka dobrze oznaczonym i wybetonowanym szlakiem, dostarczy wielu z pewnością niezapomnianych wrażeń. Prom z Aberdeen.

☆☆☆ Tong Fuk Beach

Jedna z kilku plaż położonych na wyspie Lanatau. Bardziej kameralna niż Cheung Sha czy Pui O, znacznie jednak mniejsza i znacznie dalej położona. Bardziej dla osób poszukujących spokoju. Nie polecam osobiście Tong Fuk Beach wycieczkowiczom… Za mało restauracji i barów wokół i jednak trochę za daleko. Dojazd najszybciej autobus nr. 11 z Mui Wo.