Tai O

Nowe Terytoria – część lądowa wraz z licznymi wyspami, otaczające wyspę Hongkong, które Anglicy wypożyczyli w 1898 roku na 99 lat. W skład wypożyczonych terytoriów wchodził obszar ziemi rozciągający się od południowej części Chin (rzeka Shenzhen) i przylegający do półwyspu Kowloon (wraz z jego północną częścią) oraz tzw. wyspy zewnętrzne. Największą wyspą Nowych Terytoriów jest Lantau.

Nowe Terytoria - co zwiedzić, co zobaczyć

To nie biedni mieszkańcy Hongkongu czy Chin przesiadują długie godziny w kartonowych domkach na ulicy w niedziele i święta. To nasze pomocnice domowe z Filipin lub Indonezji. Panie ciężko pracują przez cały tydzień i jedynie w niedziele oraz święta mają wolne. Co zrozumiałe, chcą się wówczas spotkać z koleżankami, przyjaciółkami, nieraz z tej samej wioski lub miasteczka. I to jest normalne. Nam to nie przeszkadza. A że na kartonach…. Nie wygonimy jednak kilkuset tysięcy pań z centrum miasta, na obrzeża (to już byłaby dyskryminacja)…

☆☆☆☆☆☆  koniecznie  ☆☆☆☆  warto  ☆☆☆  w wolnej chwili

☆☆☆☆☆☆ Wyspa Lantau: kolejka linowa (Ngong Ping 360)

Kolejka linowa łączy miasteczko Tung Chung na wyspie Lantau z położoną w górach wyżyną Ngong Ping. Blisko 20 minutowa przejażdżka dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń. Koszt najtańszego biletu w jedną stronę to 145 HKD (ok 65 zł). Z Ngong Ping (po zobaczeniu posągu Buddy i klasztoru Po Lin) możemy udać się autobusem nr 21 i do wioski rybackiej  Tai O a z Tai O powrócić autobusem nr 11 bezpośrednio do Tung Chung. Metro (MTR) Tung Chung Line do stacji Tung Chung.

Cable Car Ngong Ping 360
Cable Car Ngong Ping 360

☆☆☆☆☆☆ Wyspa Lantau, Citygate Outlets

Citygate Outlets – największy outlet w Hongkongu, przy stacji metra MTR Tung Chung. Wracając z kolejki linowej, lub wybierając się na kolejkę, warto zajrzeć do odnowionego Citygate Outlets. Dużo nowych, fantastycznych restauracji, kilka nowych kawiarenek, sklepów z kolorowymi ciastkami oraz dziesiątki różnych outletów w tym outlet Armaniego, Channel, YSL etc. Z Citygate Outlets dostaniemy się na lotnisko autobusem w 10 minut a taksówką (niebieską) w 5.

Citygate Outlets
Citygate Outlets

☆☆☆☆☆☆ Wyspa Lantau: Ngong Ping

W wiosce Ngong Ping znajduje się największy na świecie posąg siedzącego Buddy (Tian Tan Buddha, 34m) oraz buddyjski klasztor Po Lin. Zwiedzanie Ngong Ping przeciętnie zajmuje 2 godziny. Po zwiedzaniu możemy w klasztorze zjeść stosunkowo niedrogi wegetariański posiłek (ok 50 zł). Z Ngong Ping autobusem (nr 21) dostaniemy się do wioski rybackiej Tai O. Kolejka linowa Ngong Ping 360.

Ngong Ping
Ngong Ping

 ☆☆☆  Wyspa Lantau, Wisdom Path

Oddalone kilkanaście minut (pieszo) od klasztoru tzw. Wisdom Path (Ścieżka Mądrości) to 38 drewnianych steli (rodzaj drewnianych pomników), zawierających wersety z wielowiekowej Sutry Serca. Można, jeśli zwiedzanie rozpoczniemy wcześnie rano.

Wisdom Path
Wisdom Path

☆☆☆☆☆☆ Wyspa Lantau, Tai O

Wioska rybacka na palach, zamieszkiwana przez grupę etniczną Tanka. Obecnie Tai O to rodzaj lokalnego skansenu, chętnie odwiedzanego przez turystów z całego świata. W Tai O popularne są wyprawy łodziami motorowymi na poszukiwanie różowych delfinów. Na pewno warto udać się w głąb wioski i zobaczyć domki na palach od środka, a jeśli zgłodniejemy, możemy skosztować lokalnej kuchni, np. w Tai O Crossing Boat Restaurant. Autobus nr. 21 z Ngong Ping.

Tai O, Lantau Island
Tai O, Lantau Island

☆☆☆☆ Wyspa Lantau, Lower Cheung Sha Beach

Jedna z najładniejszych plaż w Hongkongu. Plaża Lower Cheung Sha Beach położona jest niecałe 10 minut drogi autobusem od plaży w Pui O i ok. 15-20 minut od miasteczek Mui Wo i Tung Chung.  Przy plaży znajdziemy wiele różnych punktów gastronomicznych. W sezonie bezpieczeństwa kąpiących się w morzu regularnie pilnują ratownicy. Przy plaży Cheung Sha Lower są przebieralnie, prysznice i toalety. Autobus z Mui Wo lub Tung Chung.

Cheung Sha Lower Beach
Cheung Sha Lower Beach

☆☆☆☆ Wyspa Lantau, Pui O Beach

Ładna, spokojna plaża. Czasem tylko przemkną bawoły wodne. Obok plaży jest kemping, na którym można rozbić namiot. W pobliżu, sklep oraz przystanek autobusowy. Najszybciej do Pui O dotrzemy autobusem z Mui Wo (kilkanaście minut).

Pui O
Pui O

☆☆☆ Mui Wo

Mui Wo to niewielkie miasteczko-osada położone na wschodnim wybrzeżu wyspy Lantau. Tu znajdziemy nieczynną od ponad wieku kopalnię srebra, plażę z której nikt już nie korzysta oraz bawoły wodne i dzikie krowy. Mui Wo to jednak przede wszystkim przystanek dla osób udających się w dalszą podróż. Z Mui Wo w kilkanaście minut autobusem dotrzemy na popularne plaże jak Bui O czy Cheung Sha. Miłośnicy dłuższych spacerów także nie będą zawiedzeni. Jedna z popularnych tras hikingowych prowadzi do Tung Chung (3-4 godziny). Prom z Central lub autobus z Tung Chung.

Bawoły wodne
Bawoły wodne

☆☆☆ Tong Fuk Beach

Jedna z kilku plaż położonych na wyspie Lanatau. Bardziej kameralna niż Cheung Sha czy Pui O, znacznie jednak mniejsza i znacznie dalej położona. Bardziej dla osób poszukujących spokoju. Nie polecam osobiście Tong Fuk Beach wycieczkowiczom… Za mało restauracji i barów wokół i jednak trochę za daleko. Dojazd najszybciej autobus nr. 11 z Mui Wo.